"Czas Decyzji: DEBATA". Pytania o aborcję, aferę wizową i polsko-ukraińskie napięcia

Źródło:
TVN24
Aleksandra Gajewska o konflikcie zbożowym
Aleksandra Gajewska o konflikcie zbożowym TVN24
wideo 2/21
Aleksandra Gajewska o konflikcie zbożowym TVN24

W programie "Czas Decyzji: DEBATA" przedstawicielki komitetów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi, Konfederacji oraz Bezpartyjnych Samorządowców dyskutowały o tematach pojawiających się w kampanii. Pytane były między innymi o sposoby na realizację swoich obietnic wyborczych, aborcję, polsko-ukraińskie napięcia na tle kryzysu zbożowego oraz o aferę wizową. Zaproszenia do programu nie przyjął komitet Prawa i Sprawiedliwości.

W programie "Czas Decyzji: DEBATA" w TVN24 wzięły udział: Aleksandra Gajewska (KW Koalicja Obywatelska), Ewa Zajączkowska-Hernik (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Anna Maria Żukowska (KW Nowa Lewica), Urszula Barbara Krawczyk (KW Bezpartyjni Samorządowcy), Bożena Żelazowska (KW Trzecia Droga). Zaproszenia nie przyjęła żadna przedstawicielka komitetu wyborczego PiS. Program poprowadziła Monika Olejnik.

Obietnice wyborcze, konflikt zbożowy, 800 plus

W debacie poruszone zostały najważniejsze tematy kampanii. W pierwszej części uczestniczki usłyszały po jednym indywidualnym pytaniu od prowadzącej oraz jedno wspólne dla wszystkich.

Urszula Barbara Krawczyk była pytana o to, jak Bezpartyjni Samorządowcy zamierzają sfinansować swój postulat bezpłatnej komunikacji miejskiej i regionalnej. Przekazała ona, że koszt tej obietnicy, jeżeli wyliczy się go na podstawie przychodów z biletów, "to jest jedyne dwa miliardy złotych". - Jeżeli umożliwimy samorządom partycypację w części VAT-u, to już 8,5 procent VAT-u zwraca te ubytki, które powstały przy Polskim Ładzie. Tak samo jak dołożenie kilkunastu czy 20 procent VAT-u do samorządów pokrywa tę kwotę - powiedziała.

Urszula Barbara Krawczyk o finansowaniu komunikacji miejskiej
Urszula Barbara Krawczyk o finansowaniu komunikacji miejskiej TVN24

Aleksandra Gajewska została poproszona o powiedzenie o tym, jak KO poradziłaby sobie z napięciami na linii Polska-Ukraina, związanymi z embargiem na ukraińskie zboże. - Już niedługo przedstawimy cały program, w jaki sposób (...) powinniśmy stabilizować tę sytuację. Natomiast należy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo naszych rolników musi być istotne i my to im zagwarantujemy - oświadczyła.

Aleksandra Gajewska o konflikcie zbożowym
Aleksandra Gajewska o konflikcie zbożowym TVN24

Przedstawicielka Konfederacji była natomiast pytana o wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego pod adresem kobiet. - Cała Konfederacja odcina się od tego typu wypowiedzi - powiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik. - Jeśli komuś postawa Janusza Korwin-Mikkego się nie podoba, może zagłosować w odpowiedni sposób 15 października na kogoś innego z listy Konfederacji - oceniła.

Dodała również, że "Janusz Korwin-Mikke jest ojcem ruchu wolnościowego w Polsce, dlatego też ma miejsce na naszych listach".

Ewa Zajączkowska-Hernik o słowach Korwina-Mikke
Ewa Zajączkowska-Hernik o słowach Korwina-MikkeTVN24

Bożena Żelazowska została zapytana, czy należy zlikwidować 800 plus. - Jako PSL mówimy o tym, że 800 plus owszem, ale dla pracujących. Jeśli jedna osoba w rodzinie pracuje, to wtedy 800 plus takiej rodzinie się jak najbardziej należy. To zwiększyłoby potencjał pracujących na rynku i myślę, że zachęciłoby ludzi do podejmowania pracy - oceniła.

Dodała, że na ten temat trwają dyskusje z liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią i okaże się, czy będzie w tej sprawie jedno wspólne stanowisko Trzeciej Drogi.

Bożena Żelazowska odpowiada na pytanie o likwidacje 800 plus
Bożena Żelazowska odpowiada na pytanie o likwidacje 800+TVN24

Anna Maria Żukowska mówiła o tym, jak Lewica chce zrealizować swoją obietnicę wybudowania 300 tysięcy mieszkań na tani wynajem.

- Zamierzamy to sfinansować w części z obligacji Skarbu Państwa emitowanych na ten cel - wyjaśniła. Mówiła też, że w Krajowy Planie Odbudowy zapisano plany wybudowania 73 tysięcy mieszkań, a to - jak wskazywała - "już jest właściwie jedna czwarta programu".

Anna Maria Żukowska odpowiada na pytanie o budowie mieszkań na tani wynajem
Anna Maria Żukowska odpowiada na pytanie o budowie mieszkań na tani wynajemTVN24

Pytanie o aferę wizową

Wszystkie uczestniczki zostały też zapytane o interwencję policji wobec posłanki KO Kingi Gajewskiej, która chciała nagłośnić aferę wizową i o to, dlaczego ich zdaniem rządzący próbują ukryć sprawę nieprawidłowości przy przyznawaniu polskich wiz.

Urszula Barbara Krawczyk stwierdziła, że "władza chce przykryć tę aferę jak każdą inną, bo jest dla niej niewygodna". Oceniła również, że "rząd nie ma polityki emigracyjnej".

Dodała, że według Bezpartyjnych Samorządowców "Polska powinna stać się krajem wygodnym i dobrym dla migrantów zarobkowych".

Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Urszula Barbara Krawczyk
Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Urszula Barbara Krawczyk TVN24

W opinii Aleksandry Gajewskiej, "PiS chce zagłuszyć prawdę i chce zastraszyć ludzi". - I tak próbował zrobić z posłanką Kingą Gajewską - powiedziała.

Według posłanki Koalicji Obywatelskiej, "to nie jest żadna aferka, jak mówią PiS-owcy". - To jest wielka afera - podkreśliła. Mówiła, że rządzący "z jednej strony straszą" imigrantami, a "tylnymi drzwiami wpuszczają bez żadnej kontroli ludzi".

Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Aleksandra Gajewska
Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Aleksandra GajewskaTVN24

Ewa Zajączkowska-Hernik powiedziała, że "afera wizowa to jest czubek góry lodowej". - Potrzebujemy rąk do pracy, natomiast ci imigranci powinni być kontrolowani chociażby pod kątem niekaralności. To Prawo i Sprawiedliwość w tym momencie doprowadziło do tego, że Polki nie czują się bezpiecznie we własnych miastach, nie czują się bezpiecznie w publicznym transporcie - oznajmiła kandydatka Konfederacji.

Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Ewa Zajączkowska-Hernik
Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Ewa Zajączkowska-HernikTVN24

Bożena Żelazowska uznała, że zachowanie policji względem Kingi Gajewskiej "było skandaliczne". Podkreśliła też, że "rządy PiS-u to całe pasmo afer".

- Afera wizowa jest absolutnym skandalem. Skandalem na skalę międzynarodową - oceniła.

Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Anna Maria Żukowska komentując zachowanie policji wobec posłanki KO, oceniła, że "najgorsze jest to, że to może spotkać każdą z nas". - Każdą z nas policja, w tej chwili PiS-owska, może tak brutalnie potraktować. Ale to się skończy wtedy, kiedy my wygramy wybory - powiedziała.

Następnie odniosła się do nieprawidłowości związanych z wydawaniem polskich wiz. - O wielkości tej afery nie świadczy dokładna liczba tych lewych wiz, sprzedanych wiz. Chodzi o to, że w polskim rządzie doszło o korupcji na wysokim szczeblu - podkreśliła.

Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Anna Maria Żukowska
Pytanie o zatrzymanie Kingi Gajewskiej i aferę wizową. Odpowiada Anna Maria ŻukowskaTVN24

Pytanie o stosunek do aborcji 

W pierwszym pytaniu drugiej części debaty uczestniczki zostały zapytane o to, jak powinno wyglądać ustawodawstwo dotyczące aborcji oraz kto odpowiada za "piekło kobiet" w Polsce.

Jako pierwsza na pytanie odpowiedziała przedstawicielka Bezpartyjnych Samorządowców. - U Bezpartyjnych Samorządowców nie mamy dyscypliny światopoglądowej. Mamy wolność wyrażania opinii i sądu - odpowiedziała Urszula Barbara Krawczyk.

- Moim osobistym zdaniem aborcja jest wyłącznie sprawą kobiety. To do kobiety należy decyzja o tym, czy podejmie decyzję o aborcji czy nie. (…) Kobieta musi mieć wybór, musi przy tej decyzji czuć się bezpiecznie i spokojnie - dodała.

Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Urszula Barbara Krawczyk
Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Urszula Barbara KrawczykTVN24

Druga na pytanie odpowiedziała Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica). - Stanowisko mojej formacji jest jasne. Chcemy legalnej aborcji, żądamy jej. Legalnej, bezpiecznej, dostępnej, darmowej, do 12. tygodnia ciąży, jeżeli taką decyzję wyrazi kobieta. Jeżeli będą inne przesłanki, na przykład zagrożenie życia osoby będącej w ciąży, czy też jeżeli będzie płód ciężko i nieodwracalnie uszkodzony, to także później - powiedziała.

Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Anna Maria Żukowska
Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Anna Maria ŻukowskaTVN24

Trzecia głos zabrała przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska. - Za piekło kobiet odpowiada Kaczyński, Ziobro, Morawiecki i cała zgraja tych osób, które podpisały się na ich prośbę pod wnioskiem do pseudotrybunału Julii Przyłębskiej - odpowiedziała.

- Uważamy, że kwestia legalnej, dostępnej, bezpiecznej, bezpłatnej aborcji to nie jest kwestia żadnego światopoglądu. Dzisiaj PiS udowodnił nam, że to jest kwestia życia bądź śmierci kobiety. I my o to życie kobiety będziemy walczyć. Uważamy, że kobieta ma absolutne prawo do decydowania o tym, żeby terminować ciążę do 12. tygodnia trwania tej ciąży - dodała.

Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Aleksandra Gajewska
Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Aleksandra GajewskaTVN24

Bożena Żelazowska z Trzeciej Drogi odpowiedziała na pytanie jako czwarta. - Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku (zaostrzający prawo aborcyjne w Polsce - red.) był ogromnym błędem. Obowiązkiem państwa jest to, aby Polki w swoim kraju czuły się bezpieczne, aby chciały rodzić dzieci, a zwłaszcza w czasie, kiedy mamy ogromną zapaść demograficzną - powiedziała.

- Dzisiaj w parlamencie nie uda się wyjść z tego impasu. Proponujemy referendum, aby tę tematykę oddać Polkom i Polakom w referendum, którego wynik zapiszemy w konstytucji i właśnie taki wynik będzie determinował wszystkich do jego akceptacji - dodała.

Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o pogląd na temat aborcji. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Następnie głos zabrała Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji. - Nie dajcie sobie wmówić, że postulat legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży to jest to prawo kobiet, o które my dzisiaj musimy walczyć. Prawda jest taka, że piekło kobiet to jest wysoka inflacja, to jest urzędnicze bezprawie, to jest złodziejski ZUS - mówiła.

- Do pań tutaj obecnych, gdzie byłyście, kiedy podczas pandemii COVID-19 kobiety musiały rodzić w maseczkach? Gdzie byłyście, kiedy były im noworodki odbierane na oddziałach? Gdzie byłyście, kiedy był zakaz porodów rodzinnych? - pytała.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Ewa Zajączkowska-Hernik
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Ewa Zajączkowska-HernikTVN24

Pytanie o in vitro i demografię 

Drugie pytanie dotyczyło stosunku komitetów do finansowania in vitro oraz kryzysu demografii i zachęcenia kobiet do posiadania dzieci. 

Jako pierwsza ponownie odpowiedziała przedstawicielka Bezpartyjnych Samorządowców. - Bezpartyjni Samorządowcy są za dofinansowaniem in vitro, bo dlaczego nie? Przecież jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, jesteśmy społeczeństwem, w którym spada dzietność. Dlaczego odmawiać ludziom prawa do bycia matką czy bycia ojcem, skoro nauka na to pozwala? - pytała.

- Drogie panie, jeżeli my się nie będziemy bać ciąży, to będziemy w nią zachodzić. Jeżeli będziemy mieć pieniądze na utrzymanie dzieci, nie z zasiłku, a z pracy, będziemy te dzieci rodzić - dodała, odpowiadając na drugą część pytania. 

Pytanie o finansowanie in vitro. Urszula Barbara Krawczyk
Pytanie o finansowanie in vitro. Urszula Barbara KrawczykTVN24

Druga głos zabrała przedstawicielka Lewicy Anna Maria Żukowska. - Jako pierwsi wprowadziliśmy w Polsce finansowanie in vitro. Metoda in vitro w Częstochowie do dzisiaj jest finansowana. Wprowadzimy to też, jak dojdziemy do władzy, w całym kraju, ponownie - zadeklarowała.

Dodała, że oprócz prawa do aborcji, sposobem na zachęcenie kobiet do zachodzenia w ciąże "jest także polityka mieszkaniowa". - Dlatego, że jeżeli młodzi ludzie nie mają zdolności kredytowej, to ciężko planować jest rodzinę, jeżeli nie ma gdzie się postawić najpierw kołyski, potem łóżeczka, potem biurka dla swojego dziecka - stwierdziła.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Anna Maria Żukowska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Anna Maria ŻukowskaTVN24

Trzecia na pytanie odpowiedziała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska). - Najmniej urodzeń od II wojny światowej. Spadek, absolutny spadek dzietności. Dlaczego? Bo kobiety nie czują się bezpiecznie. Bo całe rodziny nie mają poczucia stabilizacji i nie mają perspektywy na przyszłość, którą chciałyby mieć - stabilnych wynagrodzeń, przewidywalności prawa, kwestii dotyczących dostępu do żłobków, kwestii dotyczących luki płacowej i tego, że kobieta może wrócić swobodnie do pracy - mówiła

- In vitro jest najskuteczniejszą metodą, by Polki dzisiaj zachodziły w ciążę wtedy, kiedy nie mogą tego zrobić. Zebraliśmy ponad 500 tysięcy podpisów za inicjatywą Tak dla In Vitro. Wprowadzimy bezpłatne in vitro, tak jak wprowadzamy to we wszystkich samorządach - dodała.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Aleksandra Gajewska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Aleksandra Gajewska TVN24

Następna głos zabrała Bożena Żelazowska z Trzeciej Drogi. - Stworzymy 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Oczywiście, jeżeli chodzi o metodę in vitro, powinna ona być absolutnie dostępna. To rząd PiS-u zabrał te pieniądze i ratowały tę sytuację oczywiście samorządy. I to się udawało. W ten sposób w wielu rodzinach pojawiły się dzieci, które rosną i cieszą rodziców. Zadbamy o to, aby ginekolog był również bardziej dostępny w tych miejscowościach, gdzie kobiety mają gorszy dostęp do lekarza - powiedziała.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena Żelazowska
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Bożena ŻelazowskaTVN24

Jako ostatnia na pytanie odpowiedziała Ewa Zajączkowska-Hernik. - To, że mamy kryzys demograficzny jest oczywistym i bezapelacyjnym faktem. Zastępowalność pokoleń w Polsce praktycznie nie istnieje. Jednak wbrew temu, co próbują nam wymówić proaborcyjni politycy lub ci, którzy są zwolennikami ogromnego rozdawnictwa, brak chęci posiadania dzieci nie wynika z tego, że w Polsce aborcja nie jest legalna do 12. tygodnia ciąży. I również brak chęci posiadania dzieci nie będzie zależny od tego, ile rząd czy politycy rozdadzą pieniędzy obywatelom - powiedziała.

Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Ewa Zajączkowska-Hernik
Pytanie o finansowanie in vitro. Odpowiada Ewa Zajączkowska-HernikTVN24

Pytania wzajemne 

W kolejnej części uczestniczki debaty zadawały pytania sobie nawzajem. Przedstawicielka Bezpartyjnych Samorządowców zapytała reprezentantkę Konfederacji o wpis zamieszczony przez tę drugą w mediach społecznościowych przed debatą.

Wybory kobiet. Urszula Barbara Krawczyk zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-Hernik
Wybory kobiet. Urszula Barbara Krawczyk zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-HernikTVN24

Anna Maria Żukowska także skierowała swoje pytanie do Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Dotyczyło ono jej stosunku do jednej z przesłanek aborcyjnych.

Wybory kobiet. Anna Maria Żukowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-Hernik
Wybory kobiet. Anna Maria Żukowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-HernikTVN24

Przedstawicielka Konfederacji swoje pytanie skierowała do przedstawicielki Lewicy. Zapytała ją o "aborcyjny lobbing".

Wybory kobiet. Ewa Zajączkowska-Hernik zadaje pytanie Annie Marii Żukowskiej
Wybory kobiet. Ewa Zajączkowska-Hernik zadaje pytanie Annie Marii ŻukowskiejTVN24

Bożena Żelazowska (Trzecia Droga) zapytała Aleksandrę Gajewską (Koalicja Obywatelska) o obietnice socjalne KO.

Wybory kobiet. Bożena Żelazowska zadaje pytanie Aleksandrze Gajewskiej
Wybory kobiet. Bożena Żelazowska zadaje pytanie Aleksandrze GajewskiejTVN24

Aleksandra Gajewska zapytała Ewę Zajączkowską-Hernik o kontrowersyjne wypowiedzi liderów Konfederacji. 

Wybory kobiet. Aleksandra Gajewska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-Hernik
Wybory kobiet. Aleksandra Gajewska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-HernikTVN24

Drugą turę pytań wzajemnych rozpoczęła reprezentantka Bezpartyjnych Samorządowców. Skierowała pytanie do Aleksandry Gajewskiej o składkę zdrowotną.

Urszula Barbara Krawczyk zadaje pytanie Aleksandrze Gajewskiej
Urszula Barbara Krawczyk zadaje pytanie Aleksandrze GajewskiejTVN24

Anna Maria Żukowska zapytała przedstawicielkę Konfederacji o stosunek liderów jej partii do patriarchatu oraz o inne ich kontrowersyjne wypowiedzi. 

Anna Maria Żukowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-Hernik
Anna Maria Żukowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-HernikTVN24

Kandydatka Konfederacji zapytała przedstawicielkę Koalicji Obywatelskiej o sejmowe głosowania, w których Koalicja Obywatelska miała głosować tak jak rządząca Prawo i Sprawiedliwość. 

Ewa Zajączkowska-Hernik zadaje pytanie Aleksandrze Gajewskiej
Ewa Zajączkowska-Hernik zadaje pytanie Aleksandrze GajewskiejTVN24

Bożena Żelazowska z Trzeciej Drogi zapytała Ewe Zajączkowską-Hernik o pomysł jej ugrupowania na system emerytalny.

Bożena Żelazowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-Hernik
Bożena Żelazowska zadaje pytanie Ewie Zajączkowskiej-HernikTVN24

Aleksandra Gajewska zapytała przedstawicielkę Trzeciej Drogi o pomysł tego komitetu na kwestię rolnictwo. 

Aleksandra Gajewska zadaje pytanie Bożenie Żelazowskiej
Aleksandra Gajewska zadaje pytanie Bożenie ŻelazowskiejTVN24

Mowy końcowe

W ostatniej części programu każda z uczestniczek debaty miała czas na swobodną wypowiedź.

Rozpoczęła Urszula Barbara Krawczyk (Bezpartyjni Samorządowcy). - Tak jak prawie każdy z Was jestem bezpartyjna. Tak jak połowa z Was przed telewizorami jestem kobietą. W naszym programie są punkty dla kobiet i dla wszystkich Polaków. Chcemy zerowej stawki VAT, PIT, żeby nie karać Polaków za uczciwą pracę. Chcemy zdrowych i bezpłatnych posiłków dla dzieci, żeby mogły w spokoju uczyć się w szkole. Chcemy zwiększenia opieki ginekologicznej dla kobiet i psychologicznej dla kobiet w ciąży i kobiet w menopauzie. Chcemy zwiększenia opieki psychiatrycznej dla dzieci i dla młodzieży - powiedziała.

Mowa końcowa Urszuli Barbary Krawczyk
Mowa końcowa Urszuli Barbary KrawczykTVN24

Druga głos zabrała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska). - Stawką tych wyborów jest po prostu wolność. Jeśli nie chcesz, żeby PiS, Konfederacja, biskupi zaglądali ci do łóżka, decydowali o tym, jak masz żyć, z kim masz żyć i jak masz funkcjonować, kogo kochać, w co wierzyć, to po prostu idź i zagłosuj 15 października. Oni zrobią wszystko, żeby was zdemobilizować, żeby powiedzieć wam, że wasz głos nie ma znaczenia, że on się nie liczy. Ale nic bardziej mylnego. On liczy się bardziej niż kiedykolwiek przedtem - stwierdziła.

Mowa końcowa Aleksandry Gajewskie
Mowa końcowa Aleksandry GajewskieTVN24

Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji wygłosiła mowę końcową jako trzecia. - Wybory za równe 21 dni to jest niepowtarzalna okazja do tego, by niektórych polityków odesłać na polityczną emeryturę. I by ukrócić wpływ partii, które rządzą nami od 30 lat na polską politykę i na nasze życie - rozpoczęła.

- My idziemy do Sejmu po to, żeby ich wszystkich wymienić. Chodzi o to, by pokazać nowe twarze, by zreformować państwo i sprawić, by to państwo było przyjazne dla obywateli i nie zaskakiwało ich różnego rodzaju zmianami. Wierzycie państwo tym ludziom, że ktoś kogoś rozliczy? Ja nie. Tylko Konfederacja - dodała.

Mowa końcowa Ewy Zajączkowskiej-Hernik
Mowa końcowa Ewy Zajączkowskiej-HernikTVN24

Jako czwarta głos zabrała Bożena Żelazowska (Trzecia Droga). - Postaramy się po tych wyborach, aby wasze wybory były naturalne. Abyśmy mogli pomóc wam w skróceniu kolejek do lekarzy specjalistów. Abyśmy mogły pomóc kobietom zamieszkujących w mniejszych miejscowościach, które mają trudniejszy dostęp do lekarza - ginekologa, specjalisty. Aby ten termin zdecydowanie się skrócił, a nawet nie trzeba było czekać na tego lekarza - powiedziała.

- Mamy dla was propozycje, jeżeli chodzi o edukację dla waszych dzieci. To sześć procent PKB na edukację. To zwiększenie pensji dla nauczycieli. To aby polska szkoła była bardziej przyjazna - dodała.

Mowa końcowa Bożeny Żelazowskiej
Mowa końcowa Bożeny ŻelazowskiejTVN24

Debatę zakończyła Anna Maria Żukowska (Lewica). - Prawa kobiet to nie tylko prawa reprodukcyjne, chociaż tutaj dużo o nich dzisiaj mówiliśmy. To także prawa społeczne, prawa dotyczące rynku pracy, dotyczące takiej samej płacy za taką samą pracę na tym samym stanowisku. Musimy zlikwidować lukę płacową. To także dostęp czy to do gabinetów ginekologicznych, czy to do porodówek, które są w tej chwili niestety likwidowane. Musi być świeckie państwo, bo bez świeckiego państwa nie będzie praw kobiet - powiedziała.

Mowa końcowa Anny Marii Żukowskiej
Mowa końcowa Anny Marii ŻukowskiejTVN24

Autorka/Autor:akr,ks/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone zgodziły się wycofać ponad tysiąc swoich żołnierzy z Nigru. Stało się to po ulicznych demonstracjach i naciskach ze strony nigerskiej junty - przekazało w nocy z piątku na sobotę źródło zaznajomione ze sprawą, na które powołała się amerykańska stacja CNN.

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Amerykanie ulegli naciskom, wycofują żołnierzy

Źródło:
PAP

Mieszkańcy wioski Iwanowka nieopodal Orenburga sami poszerzyli wał przeciwpowodziowy, który wytrzymał napływ wody - relacjonuje w niedzielnym reportażu rosyjska sekcja BBC. Opowiada o ludziach, którzy walczą ze skutkami powodzi i z władzą, która nie chce wypłacać wysokich odszkodowań za uszkodzone mienie.

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Sami poradzili sobie z powodzią. Teraz muszą walczyć z władzą

Źródło:
BBC

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Międzynarodowa organizacja działająca w obronie wolności mediów Reporterzy bez Granic napisała w mediach społecznościowych, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała organy podatkowe do wyegzekwowania od TVN kary pieniężnej, pomimo złożenia odwołania. Organizacja wyraziła "zaniepokojenie w związku z tą niebezpieczną praktyką dla finansów mediów".

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Reporterzy bez Granic o decyzji KRRiT wobec TVN. "Zaniepokojenie w związku z niebezpieczną praktyką"

Źródło:
tvn24.pl

Taylor Swift właśnie wydała nowy album "The Tortured Poets Department", który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. Na najnowszym albumie, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z trudnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

Sześcioro sędziów Trybunału Stanu zwróciło się do przewodniczącej Małgorzaty Manowskiej o zwołanie posiedzenia, aby uchylić obecny regulamin trybunału i uchwalić nowy. Manowska odmówiła. Twierdzi, że inicjacja takiej zmiany jest wyłączną kompetencją przewodniczącego. - Nie może być tak, że w rękach jednej osoby skupione są tak szerokie kompetencje, które powodują, że może być sparaliżowana praca trybunału - stwierdził prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i jeden z sędziów Trybunału Stanu Przemysław Rosati.

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Małgorzata Manowska odmawia sędziom. "Musi dojść do pilnej zmiany regulaminu"

Źródło:
PAP

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło w Pyskowicach (woj. śląskie). Kierowca samochodu seat stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 21-latek zmarł na miejscu.

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo. 21-latek nie żyje

Źródło:
PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl