Jak skrócić kolejki do lekarzy? Zobacz odpowiedzi uczestników debaty

[object Object]
Jako pierwszy głos w debacie zabrał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSLtvn24
wideo 2/25

Pytania w pierwszej części debaty "Czas decyzji: debata" w TVN24 dotyczyły ochrony zdrowia - jednego z najważniejszych tematów trwającej kampanii wyborczej. Zmierzyli się z nimi Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

TAK RELACJONOWALIŚMY "CZAS DECYZJI: DEBATA". CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ NA TVN24 GO

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE KLIMATU I EKOLOGII

Pierwsza kategoria: zdrowie

Pytanie pierwsze

Pierwsze pytanie w kategorii zdrowie brzmiało: Jak wiemy, polska służba zdrowia jest w zapaści. Są kolejki na SOR-ach, kolejki do specjalistów. Co według państwa należy zrobić, żeby zmniejszyły się kolejki, żebyśmy mieli więcej specjalistów, żeby lekarze wracali do Polski?

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Druga debata, a Jarosława Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego jak nie było, tak nie ma. Nie ma też Grzegorza Schetyny ani Kidawy-Błońskiej. A przecież zdrowie jest najważniejsze - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

- My proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Dzisiaj w "Gazecie Prawnej" ukazał się pakt podpisany przez wszystkie ugrupowania. Jest nadzieja, że zwiększymy finansowanie do 6,8 procent PKB - dodał.

W jego ocenie "bez większego finansowania nie ma szans na większą dostępność do służby zdrowia, na przyspieszenie dostępności do lekarza czy pielęgniarki". - Kolejna sprawa to zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne, otwarcie nowych kierunków, skrócenie specjalizacji, uproszczenie nostryfikacji dyplomów. Podniesienie wynagrodzeń o 30 procent, szczególnie dla fizjoterapeutów, ratowników medycznych, ale też pielęgniarek, położnych i lekarzy rezydentów - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że "to wszystko można zrobić przy użyciu środków europejskich, (takich jak) europejski program walki z rakiem".

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Krzysztof Bosak z Konfederacji powiedział, że "wszystkie komitety poza nami podpisały pakt dla zdrowia, a jest to filozofia opierająca się na założeniu, że jeżeli dodamy więcej pieniędzy do systemu, to ten system zacznie lepiej działać". - My w Konfederacji uważamy, że to nie jest możliwe. Ten system jest od początku źle skonstruowany. Musimy pamiętać, że on jest dziedzictwem rządów SLD. Jest skrajnie scentralizowany i zbiurokratyzowany. Nie jest w stanie jeden centralny urząd rozwiązać problemów ochrony zdrowia wszystkich obywateli - stwierdził.

Jak dodał, Konfederacja jest za "wprowadzeniem systemu, który pozwoli ludziom samemu zarządzać swoimi składkami zdrowotnymi". - Tak jest w Singapurze. Jesteśmy za rozwiązaniami, które umożliwią ludziom podnoszenie standardów usług zdrowotnych dzięki współpłaceniu. Tak jest w Czechach. Szukajmy rozwiązań, które działają na świecie, nie naprawiajmy biurokracji, którą zrobiło SLD - mówił.

Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowia
Krzysztof Bosak: Konfederacja nie podpisała paktu dla zdrowiatvn24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

- Cieszę się, że padło sformułowanie, że trzeba wygospodarować więcej pieniędzy na służbę zdrowia, bo to właśnie uczyniło Prawo i Sprawiedliwość. My nie tylko mówimy, ale robimy. W porównaniu z rokiem 2014 wydatki na ochronę zdrowia wzrosły z 73 do 102 miliardów złotych - powiedział poseł PiS Marcin Horała.

- Pokazaliśmy, że umiemy zarządzać finansami publicznymi i znaleźć dodatkowe prawie 30 miliardów złotych - dodał. Stwierdził, że rząd PiS zwiększył też limity przyjęć na studia medyczne. - Liczba miejsc na studiach medycznych wzrosła z ponad sześciu tysięcy do prawie dziesięciu tysięcy - mówił Horała. Zaznaczył, że "bardzo dużo zostało jeszcze do zrobienia". - Przyjęliśmy ustawę, będziemy ją realizować, stały wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Na koniec tej kadencji, wydatki na ochronę zdrowia to będzie już dwa razy więcej niż za rządów naszych poprzedników - mówił.

Powiedział też, że jego partia "zapewni pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla każdego po 40. roku życia".

Marcin Horała: Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medyczne
Marcin Horała: Rząd także podniósł limit przyjęć na studia medycznetvn24

Z prawa do 30-sekundowej riposty po tej wypowiedzi skorzystał Władysław Kosiniak-Kamysz. - Słyszą państwo teraz o kraju mlekiem i miodem płynącym. Trzeba przejść się na SOR i porozmawiać z pacjentami, którzy czekają po 17 godzin na krześle na pomoc lekarską - mówił. - Wydłużyły się kolejki w 26 specjalnościach, tylko w czterech się skróciły, w 13 się nie zmieniły. Nie ma poprawy. Polska służba zdrowia jest w ruinie. Dzisiaj jeżeli nie będziemy wszyscy działać wspólnie na rzecz poprawy ochrony zdrowia, nie będzie lepiej - dodał. Horale odpowiedziała też Izabela Leszczyna. - Pan powinien wiedzieć, że podawanie pieniędzy w wartościach nominalnych jest manipulacją. Na koniec tego roku w relacji do PKB pieniędzy w ochronie zdrowia będzie zdecydowanie mniej - stwierdziła. - My w 2014 roku uruchomiliśmy cztery nowe wydziały lekarskie: w Kielcach, w Opolu, w Zielonej Górze i w Rzeszowie. Pielęgniarki dzięki naszemu ministrowi dostały rzeczywiste podwyżki - dodała.

Adrian Zandberg w swojej ripoście zwrócił się do Horały: - Kiedy powtarza pan z dumą o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia, to mam poczucie, że to jest nie na miejscu.

- Oszukaliście lekarzy rezydentów, podpisaliście porozumienie obiecujące prawdziwe sześć procent, a prawdziwego sześciu procent nie ma. Wasze triki księgowe sprowadzają się do tego, żeby wydać na publiczną ochronę zdrowia jak najmniej - mówił lider Lewicy.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Po ripostach na pytanie o to, jak skrócić kolejki do specjalistów i sprawić, by lekarze wracali do Polski, odpowiadała Izabela Leszczyna. - Rząd PiS przez ostatnie cztery lata wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do bardzo wielu specjalistów, a na chemioterapię wydaje tyle pieniędzy, co na propagandową telewizję - mówiła. Przekonywała, że Koalicja Obywatelska "wie, co trzeba zrobić, żeby naprawić ochronę zdrowia". Niestety nie stanie się to przez podpisanie 5-punktowego paktu. Musimy zrealizować nasz program, europejską ochronę zdrowia - podkreśliła. Dodała, że wczoraj w Brukseli była Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka KO na premiera, "żeby mówić o tym, jak odzyskać 100 miliardów złotych, które na wejściu w negocjacje nowej perspektywy budżetowej zaprzepaścił rząd PiS-u".

- Wiemy, jak się to robi, tak jak zbudowaliśmy trzy tysiące dróg i autostrad, chociaż nikt nie wierzył, że da się to zrobić. To samo zrobimy z ochroną zdrowia - zadeklarowała.

Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistów
Izabela Leszczyna: Rząd PiS-u wydłużył jak żaden rząd dotychczas kolejki do specjalistówtvn24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg z Lewicy powiedział, iż "padały stwierdzenia, że można zmienić organizacyjne polską ochronę zdrowia i wystarczy". - Ta opowieść krążyła przez paręnaście lat po Polsce. Prawda jest taka, że to po prostu nie wystarczy. Jedni mówili: kasy chorych, inni: narodowy fundusz, później, że sieć szpitali wszystko uleczy. Ale nie uleczy - stwierdził. Jego zdaniem "wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia". - Jeżeli chcemy się leczyć jak Europejczycy, to musimy wydawać w proporcji do PKB tyle co inne kraje europejskie - podkreślił.

Te pieniądze - jak mówił Zandberg - "pozwolą na to, żeby skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy, ale też, żeby wykształcić nowych lekarzy".

- W sprawie większych nakładów powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakt. Te zmiany nie są na rok, są na 10, 15, 20 lat. Tylko wtedy mają szansę działać - zaznaczył.

Adrian Zandberg: Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakt
Adrian Zandberg: Powinniśmy podpisać ponadpartyjny pakttvn24

Po tej wypowiedzi z riposty skorzystał Marcin Horała.

- To za rządów koalicji PO-PSL odziedziczyliśmy chociażby półmilionową kolejkę czekających na operację zaćmy. Udało się ją skrócić. Mamy w Polsce ponad 100 placówek, gdzie na operację zaćmy czeka się dwa tygodnie - powiedział.

- Oczywiście to nie jest zadanie skończone, bo nie da się w cztery lata naprawić służby zdrowia po dwudziestu paru czy trzydziestu paru latach zaniedbań. Ale to rząd PiS jako pierwszy zdobył dodatkowe środki - dodał poseł PiS.

Krzysztof Bosak, również w trybie riposty, powtórzył, że "nie wystarczy dodawać do źle działającego systemu więcej pieniędzy". - My jako Konfederacja uważamy, że to ludzie sami najlepiej wiedzą, jak wydać pieniądze na ochronę własnego zdrowia. Nie jesteśmy zwolennikami składek zdrowotnych, ale uważamy, że powinna być większa rola obywateli w zarządzaniu nimi - podkreślił.

Drugie pytanie

Drugie pytanie w kategorii zdrowie brzmiało: Po 1989 roku w służbie zdrowia rewolucja goniła rewolucję. Dzisiaj postulat lekarzy, środowisk medycznych i ekspertów brzmi tak i jest to apel do polityków: "usiądźmy razem i opracujmy pakiet zmian, bez względu na to, kto jest aktualnie przy władzy". To nie jest pakt, który można podpisać przed wyborami i później się o nim zapomni. Czy jest zgoda waszych partii, żeby taki ponadpartyjny plan ratunkowy dla polskiej służby zdrowia po wyborach wspólnie opracować?

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

- To nie tylko potrzebne, możliwe, ale konieczne. Jeżeli chcemy, żeby polska ochrona zdrowia zmieniła się na lepsze, to musimy planować w perspektywie dłuższej niż doraźna, czteroletnia - podkreślił.

- Takie pakty były podpisywane w wielu krajach, między innymi w krajach skandynawskich. One pozwalają na to, żeby w sposób stabilny i odpowiedzialny planować przyszłość. My jako Lewica jesteśmy jak najbardziej za, żeby usiąść do takich rozmów. W szczególności do okrągłego stołu ze środowiskiem medycznym, wszystkimi zawodami medycznymi - zaznaczył.

Jego zdaniem "medycyna to sport zespołowy". - Medycyna działa sprawnie wtedy, kiedy opiera się na współpracy i dobrym traktowaniu wszystkich pracowników sektora medycznego. Rząd PiS sobie z tym nie poradził - powiedział.

Zandberg: Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencji
Zandberg: Ochrona zdrowia to jest problem, z którym PiS sobie nie poradził w tej kadencjitvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Jesteśmy w stanie się zgodzić, że żeby rozwiązać problemy, muszą wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia, muszą wzrosnąć też wynagrodzenia, żebyśmy zatrzymali tych, których wykształcimy - powiedział Krzysztof Bosak. - Tym, co różni Konfederację jest to, że my nie wierzymy w scentralizowany system, że jeden centralny planista jest w stanie zaplanować dobry sposób organizacji gabinetu dla trzydziestu kilku milionów ludzi - podkreślił. Jego zdaniem "ta filozofia jest absurdalna". - Jesteśmy jedyną siłą, która ten absurd odrzuca. Mówimy to odważnie. Jesteśmy za tym, żeby każdy mógł swoje składki wyprowadzić do dowolnego funduszu, który będzie nimi zarządzał w sposób najbardziej efektywny - powiedział Bosak.

Bosak:my nie wierzymy w ten scentralizowany system
Bosak:my nie wierzymy w ten scentralizowany systemtvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi środowiskami. Ja dzisiaj deklaruję, jako lekarz, nie jako polityk, że zrobię wszystko, żeby uzdrowić polską służbę zdrowia. Ona musi być inaczej zarządzana, inaczej dystrybuowane muszą być środki. Musi być też większy udział samorządów lekarskich, pielęgniarskich i innych w zarządzaniu tymi pieniędzmi, wpływ również samorządów terytorialnych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem "ujmujący jest dobry humor posła Horały". - Dlaczego nie pokazujecie, na ile są zadłużone wszystkie szpitale? Utajniliście ten raport. 13 miliardów to ostatnie dane, a wy mówicie o zrównoważonym budżecie? To się w głowie nie mieści. Kolejki? Dzisiaj wzrosły kolejki w 26 specjalnościach. Tylko w czterech się skróciły - wyliczał Kosiniak-Kamysz.

- Jeżeli nie będzie ponadpolitycznego porozumienia, to nie będzie zmiany w ochronie zdrowia - podkreślił prezes PSL.

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

- Byłbym ostrożny w takich zarzutach, gdybym był odpowiedzialny za służbę zdrowia w 2015 roku, tak jak PSL. Przypomnijmy 350 zamkniętych oddziałów szpitalnych w drugiej kadencji rządu PO-PSL. To, że Polacy muszą czekać w kolejkach, to jest spuścizna, którą odziedziczyliśmy po poprzednikach. Po kolei, krok po kroku to rozwiązujemy - przekonywał Marcin Horała.

- Jeżeli będziemy rządzić drugą kadencję, tak samo skrócimy kolejki do kolejnych specjalistów. Uruchomimy fundusz modernizacji szpitali, żeby wspierać samorządy, które mają problem z zarządzaniem, żeby otrzymały dodatkowe środki - powiedział.

Zadeklarował też, że zostanie wybudowane "najnowocześniejsze centrum onkologii" za miliard złotych.

Horała: Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejki
Horała: Jeżeli będziemy rządzić kolejną kadencję, skrócimy kolejkitvn24

Ripostę po tej wypowiedzi wygłosił Adrian Zandberg. - Panie pośle, nie jesteście wiarygodni. Kiedy pan mówi o tym, że zamykane były oddziały, to tak, jakby pan zapomniał, że oddziały są zamykane teraz. Mam panu wyliczyć miejscowości, w których pozamykaliście porodówki, neonatologię? Niech pan pojedzie na Opolszczyznę, do Głubczyc, do Kluczborka, Prudnika. Zamykacie oddziały na masową skalę - powiedział lider Lewicy.

Krzysztof Bosak w swojej ripoście podkreślił, że "niestety nie będzie tak, jak zapowiada pan Horała, nie będzie skrócenia kolejek do specjalistów, bo specjaliści z Polski wyjeżdżają, kształcimy ich za mało".

- Świadectwem tego, że rząd nie wierzy we własne zapowiedzi, jest zmiana prawa, której rząd dokonał. W tej chwili liberalizuje przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców w polskich szpitalach i nostryfikacji dyplomów - dodał polityk Konfederacji.

Izabela Leszczyna również skorzystała z prawa do riposty.

- Poseł Horała mówiąc o ochronie zdrowia cały czas używał czasu przyszłego. Tymczasem PiS od czterech lat rządzi i jedyny sukces, jakim się pan pochwalił, to skrócenie kolejek do operacji zaćmy. Chodzi o to, żeby w kolejkach nie umierali ludzie chorzy na raka czy na serce - powiedziała reprezentantka KO.

Pokazała też skan skierowania do szpitala. - Chodzi również o to, żeby pani Maria z Częstochowy, która ma guzki na tarczycy, nie musiała do mnie przychodzić z takim skierowaniem do endokrynologa. To skierowanie jest na 10 czerwca 2021 roku - mówiła.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiadał Horale i stwierdził, że "szkoda, że pan poseł nie zdobył się na odrobinę szczerości". - Nie było takich rządów w historii Polski ani takiej partii, która by załatwiła wszystkie problemy w ochronie zdrowia. A wy się mienicie herosami. Oddziały są zamykane, za waszych rządów zmniejszyła się liczba łóżek o 2500. Jest trudniejszy dostęp do służby zdrowia - powiedział prezes PSL.

Marcin Horała przyznał, że "zostało w służbie zdrowia wiele do zrobienia". - Nie da się szybko naprawić tego, co zepsuliście. Jest mowa o rzekomo masowo zamykanych oddziałach W tym roku - 31 oddziałów zamkniętych. W roku 2012 - 167, w roku 2013 - 128. Widać postęp w tej sprawie. Realne 30 miliardów więcej na służbę zdrowia - powiedział poseł PiS.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni)

Po ripostach na pytanie o ponadpartyjny plan ratunkowy dla polskiej służby zdrowia odpowiadała Izabela Leszczyna. - Jesteśmy absolutnie za - powiedziała.

Zwróciła się do przedstawicieli PSL i Lewicy: - Mówimy o tym samym. Mówimy o zwiększeniu nakładów, zmianie organizacyjnej. Zróbmy coś naprawdę. Wygrajmy wybory, stwórzmy koalicyjny rząd i postawmy w centrum ochronę zdrowia pacjenta. - Niech NFZ będzie rozliczany z tego, czy zmniejsza się śmiertelność, która przez cztery lata drastycznie wzrosła, czy zmniejszają się kolejki chorych, którzy nie mają czasu na czekanie i czy Polki chorujące na raka piersi mają takie same szanse na wyleczenie jak Niemki czy Francuzki - mówiła Leszczyna. - My wiemy, jak to zrobić. 21 dni oczekiwania do specjalisty i 60 minut oczekiwania na SOR-ze. To jest nasza propozycja - powiedziała.

Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktem
Leszczyna: Jesteśmy absolutnie za ponadpartyjnym paktemtvn24

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, którzy aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Joe Biden podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. W Rosji aresztowano wiceministra obrony. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24