Zobacz wnętrze Narodowego Forum Muzyki

Wrocław

TVN24 Wrocław | Arkadiusz KowalikNarodowe Forum Muzyki od środka

Kilkadziesiąt betonowych wrót, opuszczany sufit i zmienna geometria wnętrza. Muzyczne serce Wrocławia, Narodowe Forum Muzyki rośnie w oczach. Otwarcie zaplanowano na 2013 rok.

- Główna sala koncerotwa będzie się charakteryzować zmienną akustyką – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki. - Kilkadziesiąt betonowych wrót będzie się otwierać lub zamykać, zmieniając kubaturę wnętrza. Również sufit będzie się składał z opuszczanych bądź podnoszonych paneli. Geometria wnętrza będzie więc dowolna - dodaje.

Ale to nie jedyne architektoniczne fajerwerki, w jakie wyposażony będzie budynek. Wszystkie sale wykonane są w technologii "box in box". Między ścianami, sufitem i podłogą jest wolna przestrzeń izolująca pomieszczenia od hałasów i drgań z zewnątrz. Pozwoli to zapewnić doskonałe warunki do nagrywania koncertów.

Nie tylko klasyka

Największej sali koncertowej będą towarzyszyć trzy mniejsze, a dwie z nich umieszczone pod ziemią. To tam będzie można posłuchać w przyszłości muzyki rozrywkowej. - Będziemy organizować koncerty różnych gatunków muzyki. Jedynym wyznacznikiem będzie wysoka jakość artystyczna występów – twierdzi Kosendiak.

Muzyczna miedź

Od dziś sponsorem strategicznym NFM będzie KGHM.

- Kwota partnerstwa jest godna tak poważnego przedsięwzięcia - zapewnił prezes KGHM, Herbert Wirth. Umowa obejmuje okres 2 lat, ale obie strony deklarują chęć długoletniej współpracy. Przedstawiciele partnerów zadbali więc o wizualny dowód na związek muzyki z miedzią.

- Dach będzie pokryty blachą ze stopu miedzi, to będzie się silnie kojarzyło z KGHM-em – tłumaczył Kosendiak.

Dźwięki od 2013 roku

Łącznie NFM pomieści około 2 700 widzów. Otwarcie Narodowego Forum Muzyki nastąpi w 2013 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale na pewno odbędzie się to przed 7 czerwca – odbędzie się wtedy prestiżowy koncert Filharmoników Berlińskich. Wcześniej planowane są koncerty zespołów Filharmonii Wrocławskiej.

Autor: bieru/par

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | Arkadiusz Kowalik