Wrocław

Zdążyli. Otwierają dworzec

Wrocław

TVN 24 | Bartek JacożyńskiRemont dworca trwał ponad 2 lata

Na tydzień przed pierwszym meczem Euro 2012, robotnicy skończyli remont wrocławskiego Dworca Głównego. Już dziś pojawią się tam pierwsi pasażerowie.

Pięć peronów, kasy, hol i tunele. Wszystko jest już gotowe na przyjęcie tysięcy kibiców, którzy w ciągu najbliższego tygodnia zjadą do Wrocławia na Euro 2012.

- W piątek zobaczą go pierwsi pasażerowie. Nie będzie jednak przecinania wstęg. Podróżni po prostu wejdą, a dworzec będzie cieszył ich oczy - mówi Batłomiej Sarna, rzecznik PKP we Wrocławiu.

1300 osób przez całą dobę

Prace trwały jednak do ostatniej chwili, 24 godziny na dobę. 1300 robotników robiło wszystko, by zdążyć z remontem, choć mało kto wierzył, że uda im się przed turniejem. Spełnili jednak obietnice sprzed kilku tygodni i z pierwszym dniem czerwca oddają dworzec do użytku. Dopóki wszyscy pasażerowie nie przyzwyczają się do zmian, przez kilka dni będzie też działał dworzec tymczasowy.

Pół roku poślizgu

Remont Dworca Głównego PKP rozpoczął się ponad dwa lata temu. Wszystko miało być już gotowe na początku roku. Pogoda i zabytkowe polichromie odkyte pod grubą wartswą farby i tynku, pokrzyżowały jednak plany. Prace konserwatorskie opóźniły remont, ale dzięki temu dworzec wygląda dziś jak 100 lat temu.

Wycieczka do przeszłości

Pasażerowie zainteresowani historią dworca i tym jak zmieniał się przez ostatnie dwa lata, mogą wybrać się na niecodzienny spacer. W piątek i sobotę przewodnicy zabiorą ich w podróż w czasie. Pokażą dworzec od momentu budowy aż do teraźniejszości. Nie lada gratką będzie wizyta w sali cesarskiej, w której odkryto polichromie z początku XX wieku.

W piątek wycieczki są o 16.00 i 18.00, w sobotę o 10.00, 12.00 i 14.00. Chętni powinni wysyłać swoje zgłoszenia na adres dworzec@wroclawnowyglowny.pl . W tytule wiadomości należy wpisać “wycieczka”, a w treści: imię i nazwisko uczestnika, numer telefonu oraz dzień i godzinę wycieczki.

Autor: ansa/par/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | Bartek Jacożyński