Wrocław

Zginęły trzy osoby, on był jednym z dowodzących akcją ZOMO. Po 35 latach trafi do więzienia

Wrocław

Aktualizacja:
Archiwalny materiał o wyrokach za "zbrodnię lubińską"
archiwum TVN24Archiwalny materiał o wyrokach za "zbrodnię lubińską"

Jan M. podczas pacyfikacji pokojowej manifestacji w 1982 roku w Lubinie (woj. dolnośląskie) dowodził oddziałami ZOMO. Zginęły wówczas trzy osoby. Mężczyzna 10 lat temu został skazany na karę pozbawienia wolności. Jednak do tej pory nie trafił do więzienia. Zasłaniał się problemami zdrowotnymi. Teraz w końcu karę odbędzie. Decyzja sądu jest już prawomocna.

Wyrok w sprawie "zbrodni lubińskiej" zapadł w 2007 roku. Skazane zostały wówczas trzy osoby: Bogdan G. - zastępca komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Legnicy, Tadeusz J. - dowódca plutonu ZOMO i Jan M. - zastępca komendanta Milicji Obywatelskiej w Lubinie. Ten ostatni miał odsiedzieć 3,5 roku więzienia. Za kratki jednak nie trafił. Uchylał się od odbycia kary, argumentując to problemami zdrowotnymi.

Sąd: skazany może odbywać karę

Na początku marca odbyło się posiedzenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Kilka miesięcy wcześniej mężczyzna przedstawił sądowi kolejne zaświadczenie o złym stanie zdrowia. Dlatego sąd zwrócił się do biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.

- Po otrzymaniu tej opinii podjął zawieszone postępowanie wykonawcze, a jednocześnie nie uwzględnił wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności. Sąd uznał, że w obecnym stanie zdrowia, pomimo licznych schorzeń, skazany może odbywać karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego z oddziałem szpitalnym - informował Marek Poteralski, rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu. I dodawał: zastrzeżeniem sądu było to, że skazanemu należy umożliwić przyjmowanie zaleconych leków i zapewnić odpowiednią dietę.

Decyzja sądu była nieprawomocna. Mężczyzna się od niej odwołał. - Sąd postanowił utrzymywać w mocy zaskarżone postanowienie. Decyzja jest prawomocna - informuje Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Jak ustaliło "Radio Wrocław" mężczyzna ma stawić się w zakładzie karnym 27 kwietnia.

Pozostali skazani swoje kary już odbyli.

31 sierpnia 1982 roku w Lubinie obchodzono rocznicę porozumień sierpniowych. W trakcie pokojowej manifestacji padły strzały. Od milicyjnych kul zginęło trzech mężczyzn.

Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości