Zapraszają Wałęsę na Tęczową Trybunę

TVN24

Teatr Polski we Wrocławiu"Tęczowa Trybuna 2012" to spektakl Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki

Wrocławski teatr zaprasza Lecha Wałęsę na głośny spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego o kibicach gejach. To reakcja na kontrowersyjne wypowiedzi byłego prezydenta o homoseksualistach.

„Dyrekcja i Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu zapraszają Szanownego Pana Prezydenta Lecha Wałęsę na spektakl Tęczowa Trybuna 2012 Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki w dniu 26 kwietnia 2013 roku”

Zaproszenie o takiej treści zostało wysłane przez dyrekcję teatru do prezydenta Lecha Wałęsy. To reakcja na jego ostre słowa, które padły w „Faktach po Faktach” w TVN24. Lech Wałęsa stwierdził, że homoseksualni posłowie powinni siedzieć w ostatniej ławie sali plenarnej, a nawet jeszcze za murem.

Teatr zaprasza Lecha Wałęsę na spektakl
Teatr Polski Wrocław

Teatr protestuje

- Chcieliśmy pokazać, że artyści i dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu nie zgadzają się z takimi wypowiedziami, które mają negatywny wpływ na wizerunek Polski za granicą – mówi Kinga Wołoszyn-Świerk, rzecznik prasowy wrocławskiego teatru. - Nawet jeśli prezydent nie zobaczy spektaklu, choć bardzo byśmy tego chcieli, zależy nam, by zwrócić jego uwagę na istnienie problemu – dodaje.

Na stronie teatru można przeczytać, że spektakl, na który został zaproszony prezydent Wałęsa, to opowieść o kibicach-gejach, którzy zawiązują inicjatywę Tęczowa Trybuna 2012. Walczą o prawo do jawnego i godnego uczestniczenia w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Autorzy sztuki punktują w ten sposób słabości demokratyzacji życia publicznego w Polsce, nonszalancję władzy oraz bezsilność i bierność obywateli.

Autor: ansa/k / Źródło: TVN24 Wrocław