"Wywalczyliśmy 370 mln euro więcej dla Dolnego Śląska"

Wrocław


Dolny Śląsk dostanie łącznie 2 mld euro z unijnych funduszy - to nowa decyzja ministerstwa rozwoju regionalnego, które przygotowało właśnie perspektywę finansową dla regionów na lata 2014-2020. - Udało nam się wynegocjować o 370 mln więcej - cieszy się Rafał Jurkowlaniec, marszałek Dolnego Śląska.

- Ministerstwo rozwoju regionalnego zdecydowało, że ze względu na potencjał Dolnego Śląska potrzebne jest zwiększenie kwoty unijnych środków, które nam przekażą w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020 - poinformował Rafał Jurkowlaniec.

Marszałek województwa od kilku dni prowadził negocjacje w sprawie pieniędzy dla regionu z Elżbietą Bieńkowską, minister rozwoju regionalnego. Według niego, 1 mld 636 mln euro, czyli kwota która była pierwszą propozycją ministerstwa, to zbyt mało pieniędzy.

O 370 mln euro więcej dla Dolnego Śląska

- Z takim wynikiem znaleźliśmy się na drugiej pozycji od końca, jeśli chodzi o wysokość unijnych funduszy. Taki podział był dla nas niekorzystny - denerwował się marszałek.

Ostatecznie Bieńkowska w piątek przyznała mu rację i zdecydowała, że Dolny Śląsk dostanie jednak 2 mld euro. A to o 370 mln więcej niż założyła pierwotnie i o 407 mln euro więcej niż województwo dostało z unijnych pieniędzy w ostatniej perspektywie na lata 2007 - 2013.

Władze regionu te pieniądze chcą przeznaczyć głównie na rozwój tzw. "obszarów wymagających specjalnego wsparcia", czyli na Wałbrzych, Jelenią Górę i region Kotliny Kłodzkiej, oraz na kontynuację realizowanych programów.

Autor: bieru//ec / Źródło: TVN24 Wrocaw