TVN24 | Wrocław

"Tir na lewym pasie, następne tiry, nikt się nie zatrzymuje". Korytarza życia nie było

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam/gp
Źródło:
facebook.com, tvn24.pl
Utrudniony dojazd strażaków z OSP Zagrodno do wypadku na A4
Utrudniony dojazd strażaków z OSP Zagrodno do wypadku na A4OSP Zagrodno
wideo 2/10
OSP ZagrodnoUtrudniony dojazd strażaków z OSP Zagrodno do wypadku na A4

Strażacy ochotnicy z Zagrodna (województwo dolnośląskie) odebrali zgłoszenie o wypadku na autostradzie A4. Włączyli sygnały i ruszyli na miejsce zdarzenia. Przejazd jednak nie był łatwy, bo na drodze strażaków stanęły między innymi wyprzedzające się tiry.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Zagrodna w sobotnie przedpołudnie wyjechali do wypadku na autostradzie A4. Doszło tam do zderzenia pojazdu dostawczego z samochodem ciężarowym. W wyniku uderzenia w tył ciężarówki ranny został kierowca samochodu dostawczego. Pojazd pomogli opuścić mu świadkowie zdarzenia. Udało się to zrobić jeszcze przed przyjazdem na miejsce służb, a te nie miały ułatwionego zadania. Dojazd strażaków z OSP Zagrodno do miejsca wypadku widać na nagranym przez nich filmie. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Slalomem do wypadku

Przed strażakami prawym pasem jedzie samochód osobowy, a przed nim tir. Jeden ze strażaków mówi do kierowcy: "dawaj na lewy". Lewym pasem jezdni udaje się przejechać zaledwie kilkaset metrów. Wszystko dlatego, że drogę strażakom blokuje kolejna ciężarówka. "Trąb, trąb" - mówi jeden z ratowników. I dodaje: "I tak to wygląda korytarz ratunkowy na autostradzie A4. Oczywiście tir na lewym pasie, następne tiry, nikt się nie zatrzymuje". W efekcie strażacy do wypadku jadą slalomem. Dużo wolniej ,niż gdyby mogli jechać przy prawidłowym zachowaniu innych kierowców. Pojazdy nie zatrzymywały się, a kierowcy nie reagowali na trąbienie i dźwięk sygnałów alarmowych. "Niestety, nadal mamy spore problemy z tworzeniem tzw. korytarza życia, który pomaga służbom ratowniczym sprawnie dotrzeć do poszkodowanych" - podkreślają strażacy z OSP Zagrodno w facebookowym wpisie.

Jak tworzyć korytarz życia?

Przepisy dotyczące utworzenia drogowych korytarzy życia zaczęły obowiązywać w grudniu 2019 roku. Zgodnie z ustawą w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Z kolei na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi będą obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi swoich pasów.

Jak stworzyć korytarz życiaPolicja

Autor:tam/gp

Źródło: facebook.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Zagrodno

Pozostałe wiadomości