"Nie zabijajcie nas". Komiksowy krzyk zabytkowych kamienic

TVN24

TVN24 Wrocław, STOP wyburzeniu kamienic na Pułaskiego/Małachowskiego we Wrocławiu | Jan JerzmańskiKomiks ma zwrócić uwagę na problem wrocławskich kamienic

"Nie zabijajcie nas" - krzyczą czarno-białe kamienice z karty komiksu wrocławskiego aktywisty, który chce przypomnieć o przeznaczonych do rozbiórki XIX-wiecznych budynkach stojących na wrocławskim Trójkącie. Opustoszałe kamienice, z których wykwaterowano większość lokatorów zostaną rozebrane prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Ich miejsce zajmą tory tramwajowe.

6 zabytkowych kamienic stojących u zbiegu ulic Małachowskiego i Pułaskiego we Wrocławiu zostanie rozebranych prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Ich obrońcy nie składają broni, wciąż apelują o uwagę i przedstawiają sposoby na rewitalizację. Teraz przygotowali krótki komiks, który przedstawia los jednej z kamienic przeznaczonej do rozbiórki.

"To kompletne nieporozumienie"

- Nie udało nam się wpisać kamienic do rejestru zabytków. Od wielu lat nie są remontowane, bo przeznaczono je do rozbiórki. Urzędnicy mówią, że kierują się interesem publicznym, ale wyburzenie 6 kamienic w zamian za budowanie drogi nie jest chyba interesem publicznym. To kompletne nieporozumienie - denerwuje się Jan Jerzmański, aktywista z grupy "STOP wyburzeniu kamienic na Pułaskiego/ Małachowskiego we Wrocławiu".

Przed wyburzeniem konserwator musi zaopiniować

Co na to konserwator zabytków? - Te kamienice nie są w rejestrze zabytków, a w ewidencji wojewódzkiej. Wszystko dlatego, że nie posiadają na tyle indywidualnych wartości żeby uzasadniało to wpis do rejestru - tłumaczy Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski konserwator zabytków. Zastrzega, że największą wartością wiekowych budynków była zwarta kwartałowa zabudowa. - Jednak ten kontekst przestał istnieć. Dlatego nie zostały wpisane. Są natomiast chronione. Gdyby ktokolwiek chciał je dziś rozebrać, to musimy zaopiniować taki wniosek - mówi Nowak-Obelinda.

Obrońcy kamienic twierdzą, że problemem jest to, że podobnych budynków w stolicy Dolnego Śląska jest wiele. - Mamy klęskę urodzaju. Takich obiektów się nie ceni, a gdyby stały w Warszawie to walczono by o nie do ostatniej chwili - argumentuje Jerzmański.

"Nie zabijajcie nas" krzyczą z komiksu wrocławskie kamienice
Jan Jerzmański

Rozbiórka jeszcze w tym roku?

W 2013 roku wrocławscy architekci krytykowali projekt przebudowy. - Wartość tych kamienic, ich funkcja estetyczna i architektoniczna nie została doceniona - komentował wtedy Maciej Lose z FORUM Architekci. - Dzisiaj takich kamienic już się nie buduje (...). Po remoncie mogłyby się okazać perełkami - twierdził Lose.

To nie przekonywało wrocławskich urzędników, którzy stwierdzili, że zmiany są potrzebne, bo poprawią komunikację w mieście. - Taki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentacji. W tym roku chcielibyśmy przeprowadzić rozbiórkę - przyznaje Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Autor: tam/kv / Źródło: TVN24 Wrocław