TVN24 | Wrocław

Matka ją odrzuciła, ale młoda radzi sobie świetnie

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp/kwoj
Źródło:
TVN24 Wrocław
Narodziny manata we wrocławskim zooTVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 WrocławNarodziny manata we wrocławskim zoo

We wrocławskim zoo na świat przyszedł czwarty już manat - zagrożony wyginięciem ssak wodny. Młoda samica została odrzucona przez swoją matkę. - Nasza załoga będzie musiała pracować jako mamka - przyznaje prezes ogrodu.

Nowy członek zwierzęcej familii przyszedł na świat w piątek 11 września. Waży niespełna 30 kilogramów, ma około 1,2 metra długości i według opiekunów jest jak dotąd największym manacim noworodkiem we Wrocławiu.

- Młode rodzi się w wodzie. Natychmiast po porodzie zaczerpuje pierwszy oddech, instynkt wiedzie go ku góry, do tafli wody, na powietrze - mówi opiekun manatów Marcin Matuszak.

Młody osobnik przez dwa dni przebywał z innymi w basenie głównym. Ostatecznie został oddzielony od dorosłych osobników specjalną siatką.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Matka odrzuciła młodą

- Mamą jest samica, która urodziła u nas już trzecie młode, ale tak jak zwykle nie chciała się nim zająć, nie chciała go karmić. Nasza załoga będzie musiała pracować jako mamka manatów. Ale mamy w tym już doświadczenie. Młoda zachowuje się bardzo spokojne. W pierwszych dniach właściwie nie bardzo kojarzą, co się dzieje z otoczeniem, ale naszych opiekunów już kojarzy. Przypływa do nich, jest karmiona regularnie. Będzie rosła szybko - przyznaje Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Karmienie małego manataZoo we Wrocławiu

Młoda nie ma jeszcze imienia, wkrótce najprawdopodobniej ogłoszony zostanie konkurs. Pracownicy zoo polecają śledzić ich media społecznościowe.

Obecnie we Wrocławiu rezydują cztery dorosłe osobniki i dwa młode. Część zdążyła już opuścić wrocławskie zoo, aby tworzyć populację w innych ogrodach zoologicznych. - Myślę, że w Europie, w trzy lata, jeszcze nigdzie nie urodziły się cztery manaty. Nasza hodowla jest w tej chwili chyba najbardziej istotna w Europie. Na liście oczekujących jest kilka ogrodów zoologicznych, z którymi podzielimy się przybytkiem - podkreśla Ratajszczak.

Manaty są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Autor:ib/gp/kwoj

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Zoo we Wrocławiu