Motocykl uderza w dzika. "Żyjesz?"

Zderzenie motocyklisty z dzikiem
Zderzenie motocyklisty z dzikiem
mieszkaniec Wrocławia
mieszkaniec WrocławiaKolizja motocyklu z dzikiem. Mieszkańcy Sołtysowic: mamy problem

Locha i kilka warchlaków wbiegło na ulicę. Tuż przed jadący motocykl. Mieszkaniec Wrocławia hamował, ale nie uniknął zderzenia z ostatnim z biegnących dzików. - To potwierdza, że mamy problem z dzikimi zwierzętami - mówią osiedlowi radni.

Niedzielny wieczór. Pan Piotr na motocyklu pokonuje ulice Sołtysowic. Nie jedzie szybko. I pewnie to ratuje i jego, i zwierzę, i motocykl. Na nagraniu widać jak na jezdnię wbiega stado dzików: locha i kilka warchlaków.

- Zobaczyłem je w ostatniej chwili, choć na filmie to może inaczej wyglądać. Kamera ma szeroki kąt widzenia i miała ustawioną wysoką wartość iso. W rzeczywistości były znacznie bliżej niż może się wydawać - mówi mężczyzna. I dodaje: przez to, że zwierzęta zobaczyłem w ostatniej chwili spóźniłem hamowanie.

"Żyjesz?"

Gdy pan Piotr myślał, że udało się uniknąć kolizji pod koło wbiegł ostatni z warchlaków. Na nagraniu widać moment uderzenia. Zwierzę ucieka. Motocyklista się wywraca.

Z jadących za nim samochodów padają pytania: "żyjesz?". W odpowiedzi pada: "żyję, żyję". - Byłem dobrze ubrany więc nie miałem nawet zadrapania. Na motocyklu jest kilka rysek, bo miałem zamontowane protektory. Dziczek przeżył, uciekł w jednym kawałku - relacjonuje pan Piotr.

Problem z dzikami

Kolizji nigdzie nie zgłosił. Jednak nagranie poruszyło osiedlowych radnych. Już na początku lipca podczas spotkania z prezydentem Wrocławia mówiono o tym, że dzikie zwierzęta to jeden z głównych problemów Sołtysowic.

- To problem, bo część osiedla przylega do poligonu, który praktycznie jest lasem. Dzikie zwierzęta podchodzą pod domy, powodują kolizje - mówi Marek Grobelny, przewodniczący zarządu osiedla Sołtysowice. I przyznaje: to co przydarzyło się motocykliście to potwierdzenie naszych słów. Dlatego po tym jak w sieci pojawiło się nagranie władze osiedla przesłały pisma do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego i do prezydenta Wrocławia.

Od początku roku odłowili 89 dzików

- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Jednak to teren na którym są i będą dziki. Ekosystem Sołtysowic zabezpiecza bytowanie dzików. Niedaleko mają pola uprawne, między innymi kukurydzy. To dla nich baza żerowa. Obok jest poligon szkoły wojskowej - wylicza weterynarz Piotr Szymański, nadzorujący akcję odstrzału redukcyjnego dzików na terenie Wrocławia. Jak podkreśla miejskie dziki nie znają strachu przed człowiekiem. Dlatego ludzie powinni uważać. - Szczególnie w kilku newralgicznych punktach miasta. Chodzi o Sołtysowice, ulicę Lotniczą, Kosmonautów, Graniczną, a w przyszłości Buforową i Jagodno - przekazuje Szymański.

Jak się dowiadujemy od początku roku na terenie stolicy Dolnego Śląska odłowiono 89 dzików. Odstrzelono kilkanaście osobników.

Do kolizji z dzikiem doszło na terenie Sołtysowic:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: mieszkaniec Wrocławia

Pozostałe wiadomości