Wrocław

Wrocław z perspektywy gondoli. "Polinka" sunie nad Odrą

Wrocław

Zobacz Wrocław z kolejki gondolowej
TVN24 WrocławWe Wrocławiu trwają testy kolejki gondolowej nad Odrą

Niespełna dwie minuty trwa przejazd kolejki gondolowej nad Odrą. Budowana od kilku miesięcy przez Politechnikę Wrocławską "Polinka", przechodzi właśnie testy. Zobacz jak wygląda miasto z perspektywy wagonika.

Przed godziną 11.00 wagonik startuje ze stacji w pobliżu głównego gmachu Politechniki. Po kilku sekundach znajduje nad przebiegającą pod linami drogą. Sunie nad rosnącymi przy brzegu Odry krzakami, a po następnych kilku sekundach płynie nad rzeką. Z każdą chwilą stacja z której wagonik wystartował, robi się coraz mniejsza. Mniej więcej nad środkiem nurtu wagonik, do którego podczepiona jest kamera TVN 24, mija drugą gondolkę. Potem w kadrze pojawiają się znów krzaki i wreszcie wagonik ląduje przy stacji od strony ul. Na Grobli. Cały przejazd trwa około dwie minuty.

Dokładne testy

- Polinka jeździ i będzie kursować przez 30 godzin. Tyle bowiem trwa jeden z testów, jakie musi przejść cały mechanizm – mówi Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. – Dopiero po zakończeniu testów i uzyskaniu wszelkich wymaganych zaświadczeń, do wagoników będą mogli wsiąść ludzie – dodaje.

Jak wyjaśnia, czwartek to nie pierwszy dzień sprawdzania kolejki.

- Ale dopiero teraz mogliśmy pokazać szerokiemu gronu, jak wygląda taki przejazd – przyznaje Charytoniuk.

W tym roku za darmo

Testowanie całego systemu ma skończyć się w ciągu kilku tygodni. Potem kolejka ma być dostępna dla studentów politechniki i turystów.

- Decyzją rektora naszej uczelni do końca tego roku przejazd osób spoza naszej uczelni będzie bezpłatny. Później trzeba będzie zapłacić kilka złotych. Ile, to zależy od ustaleń z magistratem, który współfinansuje powstanie przeprawy – wyjaśnia Charytoniuk.

Zamiast mostu

Kolejka gondolowa łączy główny kampus politechniki z gmachem Geocentrum, znajdującym się z drugiej strony Odry. Budynek w tym roku został oddany do użytku.

Całkowity koszt budowy gondolki wynosi około 12 mln zł.

Tu testują Polinkę

Mapa Targeo

Autor: dr//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości