Ona wysiadywała jajo, on ją na ten czas "zamurował". Tak wykluła się "sensacja"

Dzioborożec palawański z wrocławskiego zoo
Dzioborożec palawański z wrocławskiego zoo
Zoo Wrocław
Zoo WrocławWe wrocławskim zoo wykluł się jeden z najrzadszych gatunków ptaków na świecie

W naturze jest ich nie więcej niż 10 tysięcy. Teraz jeden z dzioborożców palawańskich wykluł się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. - To sensacja, bo to jeden z najrzadszych gatunków ptaków na świecie - cieszą się pracownicy zoo.

Dzioborożce palawańskie we wrocławskim zoo pojawiły się pięć lat temu. Samica i samiec poznawali się powoli. Na początku wiosny samica przestała się pokazywać. To wzbudziło podejrzenia opiekunów. Sądzili, że złożyła i wysiaduje jaja. I mieli rację.

Ona wysiadywała, on ją "zamurował"

- Samica, na okres wysiadywania jaja, została przez samca "zamurowana". Zadaniem jej partnera było dostarczanie jej pokarmu. To zachowanie charakterystyczne dla całej rodziny dzioborożców - relacjonuje Tadeusz Drazny, opiekun ptaków we wrocławskim zoo.

Samiec jako zaprawy do "zamurowania" swojej partnerki użył między innymi błota i odchodów. Zostawił jej niewielki otwór przez który troskliwie karmił samicę i ich potomka. Gdy malec podrósł matka rozkuła pokrywę i wyszła zaprezentować swoje dziecko światu. Opiekunowie dzioborożców palawańskich przyznają: gdy wyszli pękaliśmy z dumy.

"To sukces na skalę światową"

W zoo wszyscy są zgodni. Przyjście na świat pisklaka to sensacja. Tym bardziej, że pisklak z Wrocławia to pierwszy udokumentowany przypadek rozmnożenia się tego gatunku w hodowli zachowawczej. - Wszyscy w zoo jesteśmy bardzo podekscytowani, bo to sukces na skalę światową. Udowodniliśmy, że możemy ten gatunek uratować przed wyginięciem - podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Ratowanie jest ważne, bo według szacunków w naturze dzioborożców palawańskich jest od 2,5 tys. do 10 tys. Naukowcy obliczyli, że populacja tego gatunku w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadła co najmniej o 20 procent. Ptaków jest coraz mniej przez to, że na filipińskiej wyspie systematycznie zmniejsza się powierzchnia lasów. Dzioborożce giną też przez kłusowników i nielegalny handel ptactwem.

Najmłodszy z wrocławskich dzioborożców nie ma jeszcze charakterystycznego "kasku" - narośli na górnej części dzioba.

Dzioborożca z rodzicami można oglądać we wrocławskim zoo:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: Zoo Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Zoo Wrocław

Pozostałe wiadomości