"Mama cały czas ma na oku tygrysiątko". Na takie narodziny czekali 20 lat

TVN24 | Wrocław

Autor:
gp
Źródło:
TVN24 Wrocław
We wrocławskim zoo na świat przyszedł mały tygrys sumatrzańskiTVN24
wideo 2/10
TYGRYS

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat tygrys sumatrzański. To jeden z najrzadziej występujących gatunków tych zwierząt. Maluch z Wrocławia to samiczka, nie ma jeszcze imienia.

- Każdy poród w zoo nas cieszy. Tygrysy w naszym zoo od 20 lat się nie rozmnażały. Wreszcie mamy parę, która jest zdolna do rozrodu – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zarządu ZOO Wrocław. U tygrysów przy pierwszym porodzie należy spodziewać się problemów. Młode urodziło się w towarzystwie ojca. Był to poród "rodzinny".

Mała tygrysiczka przyszła na świat 23 maja, ale pracownicy zoo byli ostrożni z informacjami, woleli poczekać, aż miną pierwsze, kluczowe dla maleństwa tygodnie.

Rodzicami są Nuri i Tengah

Rodzicami maleństwa są siedmioletnia Nuri, która przyjechała do Wrocławia w czerwcu 2015 r. z zoo w Paignton (Anglia) oraz 11-letni Tengah urodzony w zoo w Rheine (Niemcy), a mieszkający we Wrocławiu od maja 2010 r.

- Maluch waży już pięć kilogramów, jest sporym tygryskiem. Tygrysy tego gatunku są objęte specjalnym programem hodowlanym. Nie ma ich wiele. Jak zwykle jedynym zagrożeniem dla tygrysów są ludzie. Przede wszystkim wycinka dżungli, kłusownictwo – dodaje prezes.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Cały czas pod okiem mamy

Mały tygrys zachowuje się bardzo podobnie jak małe kociątko. Od razu wie, co jest zagrożeniem.

- Mama cały czas ma na oku tygrysiątko. Jeżeli uzna, że jest zagrożenie, to bierze je za kark i przenosi w bezpieczne miejsce. Zwierzęta w zoo nie są oswajane. Bezpośredni kontakt z małą mieliśmy tylko dwa razy – mówi Beata Niewągowska, opiekunka zwierząt drapieżnych.

Liczebność populacji tygrysów sumatrzańskich pod koniec lat 90. XX wieku szacowano na 400–500 osobników, natomiast szacunki z 2007 wskazują na 441–679. Przy czym jedynie populacje z Gunung Leuser i Bukit Tigapulu przekraczają 50 osobników zdolnych do rozrodu. To zdecydowanie poniżej bezpiecznego poziomu gwarantującego stabilność populacji. W ogrodach zoologicznych żyje około 200 tygrysów sumatrzańskich, z czego 65 w Indonezji.

Autor:gp

Źródło: TVN24 Wrocław

Google