TVN24 | Wrocław

Śmierć 25-latka we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Zatrzymano osiem osób

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Śledztwo ws. śmierci 25-letniego Dmytra przeniesione ze Świdnicy do Szczecina
Śledztwo ws. śmierci 25-letniego Dmytra przeniesione ze Świdnicy do SzczecinaTVN24
wideo 2/8
TVN24Śledztwo ws. śmierci 25-letniego Dmytro przeniesione ze Świdnicy do Szczecina

W czwartek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zatrzymano osiem osób w śledztwie dotyczącym śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy. Jak informuje prokuratura, cztery z zatrzymanych osób - w momencie zdarzenia - były funkcjonariuszami policji. Dmytro zmarł w lipcu - po policyjnej interwencji - we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Miał być między innymi bity i duszony.

Do zatrzymań doszło w czwartek. Obecnie z zatrzymanymi przeprowadzane są czynności.

- Mogę potwierdzić, że na polecenie prokuratora okręgowego w śledztwie w sprawie śmierci 25-letniego obywatela Ukrainy zatrzymano osiem osób, z czego cztery osoby w momencie zdarzenia były policjantami. Więcej informacji będziemy mogli przekazać po zakończeniu czynności - informuje Ewa Obarek z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Trzech policjantów zwolnionych ze służby

Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, powołując się na "ważny interes służby", jednego po drugim pozbywa się ze swoich szeregów funkcjonariuszy biorących udział w interwencji we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. W środę dolnośląska komenda poinformowała o zwolnieniu ze służby już trzeciego policjanta.

"Zwolnienie nastąpiło w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby, w związku z użyciem przez funkcjonariusza środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej niezgodnie z obowiązującymi przepisami" - czytamy w komunikacie.

Miał być agresywny, trafił do wrocławskiej izby wytrzeźwień

Dmytro Nikiforenko 30 lipca bawił się razem z kolegami na grillu. Mężczyźni pili alkohol. Późnym popołudniem 25-latek wracał z imprezy autobusem linii N. W trakcie jazdy jednak zasnął i dojechał do końcowego przystanku Petrusewicza. Z mężczyzną nie można było nawiązać kontaktu, kierowca wezwał do niego karetkę. Ratownicy jednak nie widzieli podstaw, żeby przewozić pijanego 25-latka do szpitala. Na miejsce wezwano policję.

Mężczyzna został zabrany do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Policja twierdziła, że w czasie interwencji zachowywał się bardzo agresywnie. Prokuratura potwierdziła, że obywatel Ukrainy zmarł jeszcze tego samego dnia, w którym trafił do izby wytrzeźwień. Tam - jak wynikało z informacji "Gazety Wyborczej Wrocław" - miał być bity i duszony, policjanci mieli użyć wobec niego pałki i gazu.

Monitoring z autobusu miejskiego, którym podróżował 25-latek
Monitoring z autobusu miejskiego, którym podróżował 25-latekmonitoring

Zatrzymanie po jeździe autobusem i śledztwo prokuratury

Dramatyczne okoliczności śmierci Dmytra Nikiforenki wyszły na jaw dopiero miesiąc po samym zdarzeniu. Początkowo policja informowała, że obywatel Ukrainy miał być agresywny. Później na światło dzienne zaczęły wychodzić kolejne materiały przeczące tej wersji.

Na nagraniach z kamer monitoringu autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu, którym podróżował 25-latek widać, że przez co najmniej przez kilka godzin mężczyzna był spokojny. Co więcej, prawie w ogóle nie było z nim kontaktu.

O jego zachowaniu mówił nam także Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław: - Z informacji, jakie uzyskałem od kierowcy, a także po szczegółowej analizie monitoringu, mogę jasno powiedzieć, że pasażer przez całą podróż zachowywał się spokojnie. Zarówno przez całą podróż, jak i potem w trakcie bardzo długiej, przeszło półtoragodzinnej interwencji pracowników pogotowia ratunkowego.

Śledztwo w tej sprawie z Wrocławia - jeszcze w sierpniu - trafiło do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Jak informował wówczas jej rzecznik, Tomasz Orepuk, postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. Nikt - do tamtej pory - nie usłyszał w sprawie zarzutów.

Pod koniec września Krzysztof Budnik, jeden z pełnomocników rodziny zmarłego obywatela Ukrainy, poinformował, że śledztwo w sprawie śmierci 25-latka zostało przeniesione ze Świdnicy do Szczecina.

Nagranie z kamer monitoringu wrocławskiego autobusu
Nagranie z kamer monitoringu wrocławskiego autobusu TVN24

Autor:ib/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości