Piła odcięła ślusarzowi kciuk, przeszczepili mu palec od stopy

Przeszczep palca od stopy w miejsce kciuka we wrocławskim szpitalu
A. Łukaszewicz | TVN24 Wrocław, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we WrocławiuUdany przeszczep palca ze stopy w miejsce kciuka u 50-letniego pacjenta

Palec od nogi w miejsce utraconego w wypadku kciuka przeszczepili pacjentowi lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ten bardzo trudny i rzadko wykonywany zabieg trwał ponad 9 godzin i zakończył się sukcesem.

Taka implantacja palca od nogi w miejsce utraconego kciuka jest zabiegiem znanym od lat 60., lecz rzadko wykonywanym z powodu stopnia trudności. - Nie możemy dać gwarancji, że pacjent tracąc zdrowy palec u nogi, odzyska kciuk. Dlatego przede wszystkim pod względem psychologicznym to operacja obciążona dodatkowym stresem dla pacjenta i lekarzy chirurgów - powiedział dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK we Wrocławiu.

Wycięli palec i zwęzili stopę

Jak wyglądał zabieg? Doktor tłumaczył, że na potrzeby przeszczepu pobierany jest drugi palec u nogi, bo jego utrata nie utrudnia pacjentowi późniejszego chodzenia. Stopa pacjenta zostaje chirurgicznie zwężona, a funkcje drugiego palca przejmuje częściowo palec trzeci. - Przy implantacji tego palca w miejscu kciuka kluczowe jest dla chirurgów, w jakim stanie to miejsce jest po wypadku. Lekarze muszą odtworzyć, wypreparować m.in. dwie żyły, tętnice, dwa ścięgna i kości - mówił chirurg.

Domanasiewicz poinformował, że dziesięć dni po zabiegu 50-letni pacjent porusza już nowym kciukiem. Rana goi się dobrze, a kciuk jest odpowiednio ukrwiony.

Zagrożeniem przy takim zabiegu jest tzw. skurcz naczyniowy, który może spowodować, że przeszczep nie zostanie przyjęty. Natomiast atutem przy przeszczepie własnego palca jest fakt, że pacjent nie będzie musiał przyjmować przez wiele lat leków immunosupresyjnych.

Ślusarz bez kciuka nie mógł pracować

Pacjent stracił kciuk wiosną 2015 r. w wyniku wypadku. Palec został odcięty piłą tarczową, a jego replantacja nie powiodła się. Jak podano, brak kciuka to utrata ok. 50-65 proc. funkcji ręki, dlatego implantacje tego palca są niezwykle istotne dla komfortu życia pacjenta. Tym bardziej, że mężczyzna z zawodu jest ślusarzem. Utrata kciuka oznaczała dla niego brak możliwości wykonywania zawodu.

Pierwszy taki zabieg we Wrocławiu

Wykonana na początku października implantacja palca nogi w miejsce kciuka jest pierwszym takim zabiegiem w USK we Wrocławiu. - Operacja nie jest nowością. To zabieg trudny technicznie i dość trudny psychologicznie - komentował lekarz. I oszacował, że rocznie w Polsce wykonuje się ok. 3 takich zabiegów.

Pierwszy taki zabieg na świecie wykonano w 1968 r. w USA, a w Polsce w 1978 r. jako pierwszy przeprowadził taką operację zespół prof. Ryszarda Kocięby w Trzebnicy.

Operację wykonano w szpitalu przy ul. Borowskiej we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam//ec / Źródło: PAP, TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Pozostałe wiadomości