Starsza kobieta została uderzona, była też szarpana. Policjanci zawieszeni. "To nie miało prawa się zdarzyć"

[object Object]
"Zachowanie, które nigdy nie powinno mieć miejsca"Super Express, SE.PL/ EAST NEWS
wideo 2/3

Prokuratura sprawdza, czy policjanci z Wrocławia nie przekroczyli uprawnień w trakcie interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej, którą miała popełnić 82-letnia kobieta. Z ustaleń śledczych wynika, że starsza kobieta została uderzona i obezwładniona przez policjantów.

Na zapleczu sklepu siedzi starsza kobieta z ochroniarzem. Chodziło o kradzież sklepową. Wkrótce podchodzi do kobiety dwóch funkcjonariuszy policji: kobieta i mężczyzna. Policjantka zakłada rękawiczki, uderza i szarpie seniorkę. Siedzącą kobietę przytrzymuje policjant. Całe zajście trwa niemal 15 minut. Widać, jak policjantka szuka czegoś w torebce kobiety. W efekcie cała zawartość ląduje na podłodze. Mundurowi przyciskają seniorkę do ściany. Zakładają jej kajdanki. Do interwencji doszło 11 grudnia 2015 roku. Teraz monitoring z zajścia został opublikowany i już są pierwsze konsekwencje.

"Zachowanie, które nigdy nie powinno mieć miejsca"

- Podczas tej interwencji 82-letnia wówczas Bronisława D. została dwukrotnie uderzona ręką. Była też szarpana, a następnie zastosowano wobec niej, nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego - informuje Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

- Materiał pokazuje zachowanie policjantów, które nigdy nie powinno mieć miejsca. Dlatego komendant miejski policji we Wrocławiu polecił niezwłocznie wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec interweniujących w związku z kradzieżą sklepową funkcjonariuszy - mówi asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. I dodaje: sprawa jest wszechstronnie wyjaśniana przez Wydział Kontroli Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci zawieszeni, prokuratura sprawdza

Okazuje się, że dopiero teraz policjanci dowiedzieli się o tym, co zaszło na zapleczu wrocławskiego sklepu. - Do 26 lipca nie odnotowaliśmy zgłoszenia żadnej skargi czy zawiadomienia w tej sprawie - podkreśla Petrykowski.

Mundurowi o zachowaniu swoich kolegów z komisariatu Wrocław-Fabryczna powiadomili prokuraturę i biuro spraw wewnętrznych. Co więcej, komendant miejski policji zdecydował o zawieszeniu w czynnościach służbowych interweniujących funkcjonariuszy. Zawieszenie obowiązuje do czasu wyjaśnienia sprawy.

Śledztwo prokuratury dotyczy przekroczenia uprawnień przez interweniujących policjantów. Wiadomo, że pokrzywdzona kobieta została już przesłuchana. Po interwencji funkcjonariuszy została ukarana mandatem za kradzież sklepową. Funkcjonariuszom może grozić do trzech lat więzienia.

Nagranie jako pierwszy opublikował "Super Express".

Do zdarzenia doszło w jednym ze sklepów przy ul. Strzegomskiej:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Super Express, SE.PL/ EAST NEWS

Pozostałe wiadomości