Po wrocławskim marszu narodowców policja szuka 10 osób. 16 już usłyszało zarzuty

Wrocław

Po marszu narodowców we Wrocławiu policja publikuje wizerunki podejrzewanych 10 osóbtvn24
wideo 2/7

Wrocławska policja publikuje wizerunki 10 osób, które poszukiwane są po marszu narodowców we Wrocławiu. Wśród nich jest dziewięciu mężczyzn i kobieta. Do tej pory zarzuty za czynny udział w nielegalnym zbiegowisku usłyszało 16 osób.

Uczestnicy wrocławskiego marszu narodowców 11 listopada wyruszyli z Wyspy Słodowej, skąd weszli w ulicę Dubois. Stamtąd kolejnymi ulicami miasta chcieli dotrzeć na plac Solidarności. Jednak po dwukrotnym ostrzeżeniu organizatora marsz został rozwiązany przez urzędników magistratu. Wszystko przez - jak informowali urzędnicy - antysemickie hasła i odpalane race.

Zarzuty dla 16 osób

Policja kilkukrotnie wzywała uczestników marszu do rozejścia się. Bezskutecznie, bo większość maszerujących nie miała zamiaru oddalić się z miejsca zgromadzenia. W końcu w stronę mundurowych poleciały petardy, race i puste butelki. Policjanci, by uspokoić uczestników marszu, użyli armatek wodnych.

- W związku z zagrożeniem życia i zdrowia oraz mienia podjęte zostały skuteczne działania mające na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego. W konsekwencji doprowadziły one do zatrzymania 14 osób - informuje Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej policji. Wśród zatrzymanych są dwie 17-latki, które odpowiedzą za znieważenie interweniujących mundurowych. Z kolei 12 mężczyzn - w wieku 18-64 lat - usłyszało między innymi zarzuty czynnego udziału w nielegalnym zbiegowisku.

W piątek zarzuty usłyszały kolejne dwie osoby. To rodzice czteroletniego chłopca. Jego ojciec, który z dzieckiem na rękach przebywał w centrum zdarzeń, jest podejrzany o narażenie życia i zdrowia swojego syna, a także udział w nielegalnym zbiegowisku. Z kolei matka tylko o drugi z tych czynów.

Szukają kobiety i dziewięciu mężczyzn

Policjanci wciąż pracują nad tą sprawą. - Zajmują się identyfikacją osób, które dopuściły się naruszenia prawa podczas marszu. Szczegółowa analiza materiałów dowodowych w tej sprawie, w tym zapisów z kamer monitoringu miejskiego i policyjnych, pozwoliła na wyłonienie wizerunków kolejnych osób - relacjonuje Dutkowiak.

To 10 osób: kobieta i dziewięciu mężczyzn. Policja publikuje teraz wizerunki tych osób i apeluje o pomoc w identyfikacji. Wszyscy, którzy rozpoznają osoby ze zdjęć, są proszeni o kontakt pod numerami telefonów: 71 340 43 06 lub 71 340 43 95.

Marsz został rozwiązany, gdy przechodził przez ulicę Dubois we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Policja Wrocław