Wrocław

Obiecywali pracę w Niemczech. Śledczy: nastolatkowie trafiali do agencji dla gejów

Wrocław

P. Hawałej | TVN24 WrocławCo najmniej 9 chłopców miało być ofiarami gangu zajmującego się handlem ludźmi

Co najmniej dziewięciu niepełnoletnich chłopców z Wrocławia zostało wywiezionych do agencji towarzyskiej w Niemczech. Tam mieli być zmuszenia do prostytuowania się. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

- 34-letni Mariusz M., 53-letni Wojciech M. i 20-letni Krzysztof M. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw polegających na handlu ludźmi, nakłanianiu i ułatwianiu prostytucji oraz zmuszaniu do jej uprawiania, nielegalnym przekroczeniu granicy, produkowaniu i rozpowszechnieniu treści pornograficznych z udziałem małoletnich - informuje Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Obiecywali dobrze płatną pracę

Jak ustalili śledczy gangiem kierował obywatel Niemiec. Trójka oskarżonych mężczyzn od stycznia 2014 roku do lipca 2015 roku na terenie Wrocławia i okolic miała werbować młodych chłopców do pracy w Niemczech. Dzieciom obiecywano dobrze płatną pracę. Niektórzy myśleli, że będą pracować na budowie, innym obiecywano, że będą przemycać narkotyki z Holandii. Jak informuje "Gazeta Wrocławska" ofiary gangu to "w większości dzieci ulicy".

- Chłopcy, którzy na to przystali autobusami rejsowymi z Wrocławia, pod opieką Mariusza M. wyjeżdżali do niemieckiego Essen, gdzie w mieszkaniu obywatela Niemiec mieściła się agencja towarzyska, w której zmuszani byli do prostytucji homoseksualnej - relacjonuje Klaus. Chłopcy mieli najpierw robione "roznegliżowane zdjęcia", które później umieszczano w internecie jako towarzyskie anonse.

- Małoletni dobrowolnie lub przy użyciu gróźb bezprawnych uprawiali homoseksualną prostytucję. Zyski z nierządu trafiały w części do prowadzącego grupę Niemca, który z kolei płacił mężczyznom werbującym chłopców - mówi Klaus.

Jedna z ofiar nie miała nawet 15 lat

Z ustaleń śledczych wynika, że przez mieszkanie w Essen mogło przewinąć się od kilku do kilkunastu chłopców. Jednak w sprawie, w której do sądu skierowano akt oskarżenia ustalono dziewięciu pokrzywdzonych. Jeden z nich nie miał ukończonych 15 lat.

W sprawie szefa grupy, obywatela Niemiec, prowadzone jest osobne postępowanie.

Akt oskarżenia został przesłany do wrocławskiego Sądu:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości