Na świat przyszły małe kapibary. "Te gryzonie, gdy przyzwyczają się do ludzi, zachowują się jak psy"

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
TVN24 Wrocław
Małe kapibary we wrocławskim zooTVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 WrocławMałe kapibary we wrocławskim zoo

W niedzielę we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodziły się dwie kapibary - największe gryzonie na świecie. To ulubieńcy opiekunów i zwiedzających. - Kapibara, jeżeli jest przyzwyczajona do ludzi, zachowuje się bardzo podobnie jak pies - mówi jeden z pracowników zoo.

Kapibary zamieszkują tereny wodno-lądowe w Ameryce Środkowej i Południowej. Te roślinożerne zwierzęta osiągają nawet ponad metr długości ciała, a ich masa dochodzi nawet do 65 kilogramów. Dwa maluchy właśnie przyszły na świat.

To największe gryzonie świata, spokrewnione ze świnkami morskimi. Poród odbył się bez komplikacji. Od kilku lat nie było we wrocławskim ogrodzie młodych kapibar, więc niewątpliwie uznać to należy jako sukces hodowlany - twierdzi ich opiekun.

- Ogólnie rzecz biorąc, kapibara, jeżeli jest przyzwyczajona do ludzi, zachowuje się bardzo podobnie jak pies. Chodzi za człowiekiem, można trochę pogłaskać, wydaje odgłosy podobne do szczekania. Bardzo fajne są, spokojne. Oczywiście, jeśli jest się przy nim spokojnym. Jeżeli się spłoszy, to uciekają bardzo szybko - mówi Sebastian Dańczak z działu ssaków kopytnych wrocławskiego zoo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Gryzonie należą do ulubieńców opiekunówTVN24 Wrocław

"To nie jest zwierzę do domu"

Dyrektor ogrodu Radosław Ratajszczak przyznaje, że rozwijające się uprawy zabierają kapibarom naturalne środowiska występowania. Dodaje, że gatunek ten stał się popularny jako zwierzę domowe.

- To nie jest dla nich dobre. Jest to zwierzę socjalne, żyjące z reguły w dużych grupach. Trzeba im zapewnić wodę, trzeba zapewnić wybieg. To nie jest zwierzę, które się nadaje do domu - zaznacza Ratajszczak.

W naturze można spotkać stada liczące nawet po sto osobników.

Dorosłe osobniki są uznawane za największe gryzonie na świecieTVN24 Wrocław

Autor:ib/gp

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław