Kłódki znikają z Mostu Tumskiego. Przez 10 lat uzbierało się kilka ton

TVN24

Kłódki znikają z Mostu TumskiegoTVN24 Wrocław
wideo 2/3

Rozpoczyna się remont XIX-wiecznego Mostu Tumskiego we Wrocławiu. Jednym z etapów jest renowacja balustrad, na których od dekady zakochani wieszają kłódki, symbol ich miłości. Każdy będzie mógł odebrać swoją kłódkę w siedzibie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Sam będzie jednak musiał ją odnaleźć.

Most Tumski nie przechodził gruntownego remontu od zakończenia II wojny światowej. Po 1945 roku wykonano na nim bitumiczne chodniki, niespecjalnie wpisujące się w zabytkowy charakter całej okolicy, a także zabezpieczenia antykorozyjne. Ostatni raz takie prace prowadzone były 20 lat temu. To szmat czasu, który odcisnął swoje piętno, widoczne w zardzewiałych częściach konstrukcji.

Kilka ton w 10 lat

Remont przewiduje czyszczenie i naprawę podpór kamiennych mostu, naprawę jezdni, wymianę chodników, czy też odtworzenie historycznych latarni przy wapiennych figurach świętych Jana Chrzciciela i Kingi.

Największe emocje budzi jednak wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu, z którym wiąże się całkowite usunięcie wszystkich kłódek, jakie przez lata zawiesili na nim zakochani.

- Szacujemy, że tych kłódek wisi obecnie na balustradach około cztery, może pięć ton. Miejsce skończyło się już dawno temu, także do pierwszych przypiętych kłódek zostały dopinane kolejne, kolejne i następne. Mamy w tej chwili tutaj grona kłódkowe, które będą przez naszego wykonawcę usuwane - mówi Ewa Mazur, rzecznik wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Można odebrać

ZDiUM od wielu miesięcy zachęcał właścicieli do samodzielnego usunięcia swoich dowodów miłości. Ci, którzy nie zdążyli albo zwyczajnie przeoczyli informację o planowanym remoncie, nadal będą mieli okazję, aby kłódki odzyskać.

- Trafią do magazynu w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta przy ulicy Długiej i tam będzie można przez najbliższy rok swoją kłódkę odebrać. Trzeba jednak być przygotowanym, żeby własnoręcznie przełożyć te kilka ton. Rękawice ochronne się przydadzą i coś, przy pomocy czego będziemy mogli odciąć swoją kłódkę, ponieważ do naszej kłódki jest już przypięte 20-30 kolejnych - przestrzega Mazur.

Po zakończeniu prac remontowych obowiązywać będzie 10-letnia gwarancja od wykonawcy. W związku z tym zawieszanie nowych kłódek zostanie zabronione. Jeśli jednak ktoś spróbuje złamać zakaz, będzie musiał liczyć się z mandatem, a jego kłódka zostanie usunięta.

Kłódki są usuwane z Mostu Tumskiego:

Mapa Targeo

Autor: ib/ks/kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław