Po marszu narodowców we Wrocławiu policja publikuje wizerunki kolejnych poszukiwanych

TVN24

Wizerunki kolejnych poszukiwanychTVN24 Wrocław/KMP Wrocław
wideo 2/5

Wizerunki kolejnych 10 osób, poszukiwanych w związku z zamieszkami po marszu narodowców we Wrocławiu, opublikowała w czwartek tamtejsza policja. Funkcjonariusze proszą o pomoc w ich identyfikacji.

Uczestnicy marszu, po tym, jak 11 listopada wieczorem ruszyli z Wyspy Słodowej, zdążyli przejść zaledwie kilkaset metrów. Przez antysemickie hasła i odpalane race, po dwukrotnym ostrzeżeniu, marsz został rozwiązany przez urzędników magistratu.

Policja kilkukrotnie wzywała uczestników marszu do rozejścia się, ale bez rezultatu. Atmosfera robiła się coraz gęstsza, aż w końcu w stronę funkcjonariuszy poleciały petardy, race i puste butelki. Policjanci odpowiedzieli siłą, gazem, użyli też armatek wodnych. Rannych zostało pięć osób, w tym trzech policjantów.

16 osób z zarzutami

Po marszu zatrzymanych zostało - jak dotąd - łącznie 16 osób. - Czynności policjantów dały podstawę do przedstawienia zarzutów kobiecie oraz 13 mężczyznom, w wieku od 18 do 64 lat, którzy odpowiedzą między innymi za czynny udział w zbiegowisku pomimo wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie. Część z nich usłyszało także zarzuty znieważenia funkcjonariuszy, gróźb bezprawnych i czynnej napaści na policjantów - mówi Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej policji.

Jeden z podejrzanych odpowie dodatkowo za narażanie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu swojego 4-letniego dziecka. Mężczyzna przebywał w centrum wydarzeń, trzymając chłopca "na barana".

Bezpośrednio po marszu policjanci zatrzymali też dwie 17-letnie kobiety, które odpowiedzą za znieważanie interweniujących policjantów.

Kolejne wizerunki i prośba o pomoc

W minionym tygodniu wrocławska policja opublikowała wizerunki 10 osób podejrzewanych o łamanie prawa na marszu. Jak przyznaje Dutkowiak, ponad połowa z nich już została zidentyfikowana.

- Działająca na podstawie decyzji komendanta miejskiego specjalna grupa funkcjonariuszy, w skład której wchodzą najbardziej doświadczeni policjanci z komórek kryminalnych i dochodzeniowo-śledczych, wytypowała wizerunki kolejnych osób podejrzewanych o naruszenie prawa podczas marszu, które dziś publikujemy - przekazał rzecznik.

To kolejne 10 wizerunków. Wszyscy, którzy posiadają wiedzę mogącą przyczynić się do identyfikacji tych osób, proszone są o kontakt pod numerami telefonów 71 340 43 06 oraz 71 340 43 95 lub na adres e-mail: dyzurny@wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Wizerunki kolejnych poszukiwanychKMP Wrocław

Autor: ib/ks / Źródło: TVN24 Wrocław