Po powrocie z Chin spędzili w szpitalu 17 dni, koronawirusa u nich nie stwierdzono. Mogą wrócić do swoich domów

TVN24 | Wrocław

Autor:
ib/gp
Źródło:
PAP/TVN24 Wrocław
30 pacjentów opuściło wrocławski szpital. Koronawirusa nie stwierdzonoTVN24 Wrocław
wideo 2/36
TVN24 Wrocław30 pacjentów opuściło wrocławski szpital. Koronawirusa nie stwierdzono

Szpital we Wrocławiu opuściło już 30 osób, które na początku lutego wróciły z Wuhanu. Po czterokrotnym przebadaniu ich na obecność koronawirusa nie stwierdzono ani jednego zachorowania.

Na lotnisku we Wrocławiu 2 lutego wylądowały dwa wojskowe samoloty z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu. Polacy wrócili do Europy samolotem wyczarterowanym przez władze francuskie wraz z stu Francuzami i obywatelami innych krajów. Wylądował on w bazie wojskowej Istres pod Marsylią. Stamtąd zostali zabrani do Polski. Po wylądowaniu we Wrocławiu pasażerowie zostali przewiezieni do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu na badania i obserwację.

Zdrowi

W środę na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że cała grupa opuści 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu. - Wszyscy oni są zdrowi - powiedział Szumowski.

Czterokrotnie wykonano im badania na obecność koronawirusa, a prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny zapewnił, że odbyły się "z najlepszymi i najbardziej rygorystycznymi wymogami organizacji pozarządowych". Zauważył, że w badaniu używa się najnowocześniejszych metod.

- Nasza czułość badawcza to około 50 wirusów w próbce, tak więc to, co robimy, żeby zbadać osoby podejrzewane o zakażenie jest tym, co możemy zaoferować najlepszego - dodał.

Ekipa TVN24 była w środę pod szpitalem, ale nie udało jej się porozmawiać z pacjentami. Szpital nie zorganizował też żadnej oficjalnej konferencji. Jak się dowiedział nasz reporter, osoby przebywające przez ostatnie tygodnie w szpitalu, zaczęły z niego wychodzić już we wtorek wieczorem.

Marzena Kasperska, rzecznik 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w środę po południu potwierdziła w rozmowie telefonicznej, że wszystkie 30 osób opuściło już szpital.

Bez przypadku w Polsce

Minister zdrowia zaznaczył, że dotychczas w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. - Jednocześnie podkreślamy, że pojawienie się tego koronawirusa również nic nie zmieni w naszym postępowaniu, wszystkie procedury są wdrożone - zapewnił. Zaktualizował też sytuację dotyczącą hospitalizowanych w całym kraju i przebywających w reżimie domowym osób.

- Stan w tej chwili jest taki, że mamy 12 osób hospitalizowanych w Polsce, a 13 osób jest w obserwacji w reżimie domowym. Ponad tysiąc osób jest w obserwacji służb sanitarnych - powiedział Szumowski.

Koronawirus z Chin

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jej objawy to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa

Jak się rozprzestrzenia koronawirus? (stan na 19 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

Epidemia rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię.

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa przekroczyła 2000. Zainfekowanych jest ponad 75 tysięcy osób.

ib/gp

Źródło: PAP/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław