TVN24 | Wrocław

Jeden szpital wznowił przyjęcia chorych na COVID-19, drugi wstrzymał. Problemy z tlenem

TVN24 | Wrocław

Aktualizacja:
Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24
Wrocławski szpital wstrzymuje przyjęcia chorych na COVID-19tvn24
wideo 2/10
tvn24Wrocławski szpital wstrzymuje przyjęcia chorych na COVID-19

Najpierw Szpital Wojewódzki imienia Marciniaka we Wrocławiu wstrzymał przyjęcia pacjentów zakażonych koronawirusem, potem to samo zrobił Szpital Wojewódzki imienia Falkiewicza. W tym pierwszym już wznowiono przyjęcia. W obu przypadkach powodem była ograniczona przepustowość instalacji tlenowych.

Informację o wstrzymaniu przyjęć pacjentów "covidowych" w Szpitalu im. Marciniaka przekazał poprzez media społecznościowe w nocy z soboty na niedzielę rzecznik prasowy dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Jak podał na taką decyzję wpłynęła ograniczona przepustowość instalacji tlenowej. "Wszyscy hospitalizowani pacjenci, w tym także wymagający podania tlenu są pod stałą opieką medyczną. Szpital posiada zapasy tlenu" – uspokajał jednocześnie Nowakowski.

Jak powiedział nam rzecznik, o sytuacji wcześniej powiadomione zostało pogotowie i pacjenci "covidowi" trafiali do innych placówek medycznych. - To konsekwencja tej fali zakażeń, jaka jest teraz w całym kraju - ocenił Nowakowski.

W jednym wznowienie, w drugim wstrzymanie

W niedzielę po południu rzecznik przekazał, że "Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka we Wrocławiu wznowił przyjęcia pacjentów z COVID-19". Na decyzję wpłynęło zoptymalizowanie parametrów przepustowości medycznej instalacji tlenowej. Wcześniejsze doniesienia mówiły, że przerwa może potrwać nawet kilka dni.

Kilkanaście minut później Nowakowski przekazał, że tym razem Szpital Wojewódzki im. Falkiewicza we Wrocławiu wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów z COVID-19 ze względu na ograniczoną przepustowość instalacji tlenowej. W tej placówce na oddziale covidowym pod stałą opieką przebywa ponad 30 pacjentów na ponad 55 wszystkich łóżek covidowych. Tlen w instalacji szpitalnej, z której wspomagani są pacjenci, jest cały czas utrzymywany na stabilnym, bezpiecznym poziomie. Szpital posiada również zapasy tlenu.

Za kilka godzin, gdy przepustowość w instalacji się zwiększy, szpital ponownie ma zacząć przyjmować nowych pacjentów.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24