Wrocław

Wrocław jak Łódź. Da 20 mln zł na budżet obywatelski

Wrocław

Wikipeda | Lukaszprzy, BriteWrocław jak Łódź

W tym roku o milion zł więcej, a w przyszłym aż 20 mln zł. Prezydent Wrocławia zapowiedział zwiększenie puli pieniędzy na budżet obywatelski.

Wrocław przeznaczył na ten cel początkowo 2 mln zł. W poniedziałek Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia zapowiedział, że zwiększy tę kwotę do 3 mnl zł. Na tym nie koniec. Prezydent zapowiedział również, że w przyszłym roku budżet wyniesie nawet 20 mln zł. Tak duża kwota nie jest przypadkowa.

Nie wyprowadzą się do Łodzi?

W marcu tego roku wokół projektu budżetu obywatelskiego rozgorzała gorąca dyskusja. Mieszkańcy innych miast również dostali pieniądze do podziału na własne projekty. Niektórzy znacznie więcej niż wrocławianie. W Poznaniu - 10 mln zł, a w Łodzi mieszkańcy do wydania mają 20 mln zł.

Podczas jednego z wywiadów Dutkiewicz pytany o pieniądze w innych miastach odpowiedział: - Jeśli ktoś uważa, że jest lepiej w Łodzi, to proszę się przeprowadzić do Łodzi.

Już kilka godzin po kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Wrocławia w internecie pojawiły się związane z nią memy. INTERNET ŚMIEJE SIĘ Z PREZYDENTA WROCŁAWIA - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT. Kilka dni później, po fali krytyki, prezydent przepraszał za - jak stwierdził - nieudany żart.

Nowy projekt

Wrocław w tym roku po raz pierwszy przeznaczył pieniądze na budżet obywatelski. Urzędnicy chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do aktywności i dbałości o swoje najbliższe otoczenie. Do pilotażowego projektu budżet obywatelski 2013 mieszkańcy zgłosili przeszło 240 projektów.

W czerwcu mieszkańcy sami wybiorą spośród nich najlepsze propozycje. Konsultacje z będą trwały od 4 do 17 czerwca. Na wybrane projekty, wrocławianie będą mogli głosować w zorganizowanych punktach konsultacyjnych, bądź wypełniając formularz na stronie internetowej miasta. Prawo do udziału w konsultacjach będzie miał każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia. Głos będzie można oddać tylko raz, ale na pięć projektów.

Autor: balu/par / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda | Lukaszprzy, Brite

Pozostałe wiadomości