Handlowali luksusowymi samochodami. Klienci wpłacali zaliczki i stracili w sumie pięć milionów

Autor:
ib/gp
Źródło:
PAP/Gazeta Wyborcza
Mężczyzna mieszka w Jelczu-Laskowicach
Mężczyzna mieszka w Jelczu-LaskowicachGoogle Earth
wideo 2/7
Google EarthMężczyzna mieszkał w Jelczu-Laskowicach

21 osób zostało oskarżonych przez Prokuraturę Krajową o udział w grupie przestępczej, która - według szacunków śledczych - wyłudziła blisko pięć milionów złotych od prawie 200 osób lub firm. Oskarżeni pobierali zaliczki na sprowadzenie luksusowych aut, a następnie anulowali transakcję, nie zwracając pieniędzy. Prokuratura podaje, że na czele grupy stał Rafał Ł., karany już w przeszłości za podobne przestępstwa.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do wrocławskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 21 osobom za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która dokonywała oszustw przy oferowaniu luksusowych samochodów.

Śledczy ustalili, że działali od sierpnia 2018 do kwietnia 2020 roku na terenie całego kraju, ale "centrum aktywności przestępczej" znajdowało się w miejscowości Jelcz-Laskowice, w woj. dolnośląskim. Grupą kierować miał Rafał Ł., który od momentu zatrzymania przebywa w areszcie śledczym.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Prawie 200 oszukanych osób lub firm

"Pokrzywdzeni nawiązywali kontakt z Rafałem Ł. lub innymi osobami, dzwoniąc pod numer telefonu podany w ofercie internetowej. Następnie prowadzili korespondencję poprzez pocztę elektroniczną, otrzymując zdjęcia i specyfikację oferowanych pojazdów. Po wpłaceniu zaliczki byli informowani, że transakcja nie zostanie zrealizowana i zostaną im zwrócone pieniądze" – przekazał Dział Prasowy PK.

Dla uwiarygodnienia procederu oskarżeni wystawiali faktury zaliczkowe, a także faktury korygujące. Sporządzali umowy, które szczegółowo opisywały sprowadzane z zagranicy pojazdy. Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą "oszustw co do mienia znacznej wartości". Z ustaleń prokuratury wynika, że oszukano prawie 200 osób lub podmiotów prawnych na łączną kwotę blisko pięciu milionów złotych.

"Do śledztwa dołączono kilkadziesiąt postępowań karnych prowadzonych w różnych regionach Polski w związku ze składanymi przez pokrzywdzonych zawiadomieniami o przestępstwach" – podała PK.

Kryminalna przeszłość Ł.

Rafał Ł. jest osobą dobrze znaną wymiarowi sprawiedliwości. W latach 90. działał w gangu Leszka C.,. zajmującym się ściąganiem haraczy, handlem narkotykami, zabójstwami, czy sprzedażą kradzionych samochodów.

Ł. wykorzystywał później zdobyte wcześniej wiedzę i doświadczenie w obrocie używanymi autami. Handlował samochodami luksusowych marek – Audi, Mercedes, BMW. Zainteresowanie było spore, przez kilka lat interes się kręcił. Aż do 2010 roku, kiedy do prokuratury zaczęły się zgłaszać oszukani klienci. Śledczy oszacowali wówczas, że nieuczciwy handlarz oszukał ludzi na około 20 milionów złotych. Mężczyzna miał kilka spraw związanych z oszustwami. Co jakiś czas był zatrzymywany i osadzany w areszcie czy zakładzie karnym. Kiedy wychodził na wolność, wracał do "handlu".

Autor:ib/gp

Źródło: PAP/Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości