Ręcznie malowany, inspirowany polską łąką. Zestaw ceramiki dla Orkiestry

[object Object]
Zestaw ceramiki artystycznej do wylicytowaniaTVN24 Wrocław
wideo 2/2

Samo projektowanie trwa około tydzień. Ręczne pomalowanie wszystkich 45 elementów to kolejne dwa tygodnie. Jubileuszowy zestaw śniadaniowy został zaprojektowany przez Ceramikę Bolesławiecką specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten z numerem 1 ma jednak coś, czego pozostałe mieć nie będą. Logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można go wylicytować w związku ze zbliżającym się 27. Finałem.

Projekt dekoracji inspirowany jest polską łąką. Na zdobionych talerzach, filiżankach, spodeczkach czy dzbanku podziwiać można margaretki i maki. Biel i czerwień. Nieprzypadkowy to wybór. Nawiązuje bowiem do barw narodowych.

- To jeden z najbardziej pracochłonnych wzorów. Wymaga bardzo wielu godzin pracy. Potrzeba przynajmniej kilku dni, około tygodnia, uwzględniając wszelkie próby i powtarzanie wzoru, żeby on wyszedł efektownie - przyznaje Teresa Liana, główna projektantka dekoracji.

"Na talerzu widnieje czerwone serduszko"

Cały zestaw, liczący łącznie 45 elementów, był malowany przez dwa tygodnie. Docelowo powstanie zaledwie 100 kompletów. Pierwszy zostanie przekazany Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

- Jest on specjalnie wyróżniony. Na talerzu tej dekoracji widnieje czerwone serduszko. Ładnie się komponuje z tymi makami, bo również są czerwone. I kolejna edycja - 27 - w kolorze żółtym, które to kolory też są widoczne w dekoracji.

Po malowaniu, ale jeszcze przed opuszczeniem pracowni, cały zestaw musiał trafić do pieca.

- Cały cykl wypalania trwa około 12 godzin i temperatura, którą musimy zastosować do wypału to 1250 stopni Celsjusza - mówi Grzegorz Szandrowski, wiceprezes i główny technolog Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu.

Wkrótce zestaw zostanie wystawiony do sprzedaży na oficjalnej aukcji WOŚP.

Autor: ib\kwoj / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości