Wrocław

Wałęsa, Kwaśniewski, Kliczko i "Nowe oblicze Zachodu"

Wrocław


Stosunki transatlantyckie, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie. To główne tematy, o których rozmawiają uczestnicy Wrocław Global Forum. Wśród nich są m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Witalij Kliczko oraz inni politycy z Europy i USA.

- Jestem bardzo szczęśliwy – zaczął Rafał Dutkiewicz na konferencji prasowej otwierającej Wrocław Global Forum. - Cieszę się, że politycy, przedstawiciele władz, wszyscy spotykają się tu we Wrocławiu – dodał z uśmiechem prezydent.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Nowe oblicze Zachodu" - dobrobyt, bezpieczeństwo, demokracja, ryzyka". Głównymi tematami Forum będzie stan gospodarek w kryzysie, pozycja Europy Środkowej w "niestabilnym świecie", przyszłość Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Z roku na rok lepiej

- Gratuluje Radzie Atlantyckiej bliskiej współpracy z panem prezydentem. Gratuluje tego, że dzięki współpracy ambasady amerykańskiej mamy na prawdę wspaniałe forum w tym roku. Z każdym rokiem jest coraz lepsze – zachwalał Lee A. Feinstein ambasador USA w Polsce. Podkreślił również, że Wrocław jest miastem, w którym społeczność transatlantycka może rozmawiać o ważnych sprawach współczesnego świata.

Dyskusje

W trakcie trzydniowych obrad uczestnicy będą rozmawiać m.in. o ścieżkach rozwoju Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacji we współczesnej Ukrainie. Dyskusję na ten temat poprowadzą były prezydent RP Aleksandr Kwaśniewski oraz bokser i przewodniczący partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform Witalija Kliczko.

Zaplanowano też panel poświęcony rozwojowi Europy Środkowej na tle "niestabilnego świata". Wezmą w nim udział m.in. eurodeputowana prof. Danuta Huebner, były prezydent Niemiec Horst Koehler oraz historyk prof. Norman Davies. Z kolei minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie uczestniczył w dyskusji poświęconej demokracji i dobrobytowi.

Wrocław Global Forum zakończy się w sobotę debatą "Czy Europa potrzebuje nowych Europejczyków?". To autorska inicjatywa prof. Daviesa i prof. Johna Martina z Uniwersytetu College w Londynie, którzy chcieliby, aby dyskusje takie weszły na stałe do programu Global Forum.

Freedom Awards

Podczas Wrocław Global Forum 2012 zostaną wręczone nagrody "Freedom Awards", które przyznaje Rada Atlantycka. W tym roku wyróżnienia odbiorą: Carl Gershman z Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji, Emma Bonino, wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu, prof. Władysław Bartoszewski oraz prezydent Tunezji Monsif Marzuki, który odbierze nagrodę w imieniu narodu tunezyjskiego.

Impreza, organizowana przez miasto Wrocław i Radę Atlantycką odbywa się po raz trzeci. Spotkanie z udziałem polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu poświęcone stosunkom transatlantyckim.

Autor: balu/par / Źródło: PAP