W miejskim parku ogrodzono... łabędzie. "Wysiaduje jajo, prosimy nie przeszkadzać"

Wrocław

TVN24 Wrocław, UM Bolesławiec | D. Stefańczyk, UM BolesławiecUrzędnicy dbają o spokój bolesławieckich łabędzi

Na nic wysiłki władz Bolesławca - od przygotowanego przez nich gniazda, para łabędzi żyjących w parkowym stawie woli... spacerową alejkę. Tuż obok niej zaczęło się właśnie wysiadywanie jaj. Mimo jawnego bojkotu, urzędnicy robią co mogą, by zapewnić parze względny spokój. Pomogły... drogowe barierki i parawan.

Mieszkańcy Bolesławca, przechodzący obok stawu przy ul. Bankowej z ciekawością przyglądają się parze łabędzi. Samica w gnieździe wysiaduje jaja. Natomiast jej partner broni swojej partnerki i potomstwa.

– Ptaki wzbudzają duże zainteresowanie. Zamieszkały przy alejce, gdzie chodzi dużo spacerowiczów. Wśród nich są zaciekawione dzieci, a samiec jest tym zainteresowaniem bardzo zestresowany. Z zaniepokojeniem syczy na przechodniów. Żeby ptaków nie niepokoić i nie drażnić zdecydowaliśmy się na zabezpieczenie terenu barierkami i ustawienie stosownej informacji – argumentuje Agnieszka Gergont, rzecznik bolesławieckiego urzędu miasta.

Barierki mają izolować ptaki od ciekawskich spojrzeńD. Stefańczyk | TVN24 Wrocław

"Prosimy o niedrażnienie ptaka"

Na tabliczce miejskie służby umieściły napis: "Łabędzica wysiaduje jajo. Prosimy o niedrażnienie ptaka". Taka informacja ma pomóc zwierzętom w spokojnym "ukończeniu ciąży".

– Kiedyś mieliśmy przypadek, że łabędzica ze stresu nie wysiedziała jaj. Nie chcemy żeby ponownie doszło do takiej sytuacji więc barierki będą stały w tym miejscu dopóki pisklaki się nie wyklują – wyjaśnia Gergont.

Informacja zamieszczona przez urzędnikówD. Stefańczyk | TVN24 Wrocław

Jak podkreśla para łabędzi zamieszkała w Bolesławcu ponad 2 lata temu. W tym czasie urzędnicy zdążyli przygotować dla ptaków dom bardziej spokojny niż ruchliwy brzeg stawu. – Przygotowaliśmy dla nich lokum na wysepce, ale one nie chcą się tam przenieść. Uparły się na alejkę – dodaje rzecznik.

Łabędzica wysiaduje jaja. Spokój mają zapewnić jej barierkiUM Bolesławiec

Ptaki stacjonują przy stawie w Bolesławcu:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: tam/r / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław, UM Bolesławiec | D. Stefańczyk, UM Bolesławiec