Luksusowe auta kradli w całej Europie, sprzedawali w Emiratach i Libanie. Gang rozbity

TVN24

Dziupla samochodowa zlikwidowana przez polskich i niemieckich policjantówpolicja dolnośląska
wideo 2/2

Mercedesy, porsche i range rovery - między innymi auta tych marek na celownik brali członkowie międzynarodowego gangu. Zdaniem śledczych ukradli, a następnie rozebrali na części i próbowali sprzedać co najmniej 120 aut o wartości nie mniejszej niż 30 milionów złotych.

- Ponad stu funkcjonariuszy polskiej i niemieckiej policji - działając w kilku miejscach - zatrzymało, na terenie Wrocławia i okolic, trzech mężczyzn podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej - informuje nadkom. Krzysztof Zaporowski z biura prasowego dolnośląskiej policji. I dodaje, że gang zajmował się kradzieżami luksusowych samochodów i rozbieraniem ich na części. Następnie zdekompletowane mercedesy, czy porsche były transportowane m.in. do Libanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Co najmniej 120 skradzionych aut

- W trakcie przeszukania posesji funkcjonariusze ujawnili części samochodowe pochodzące z 44 skradzionych samochodów, elektroniczne urządzenia służące do kradzieży samochodów, komputery, telefony, karty i nośniki pamięci, nawigacje i kluczyki samochodowe - wylicza Zaporowski.

Mieszkańcy Dolnego Śląska podejrzani są o paserstwo co najmniej 120 luksusowych samochodów o wartości nie mniejszej niż 30 milionów złotych. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn było poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania. Troje zatrzymanych usłyszało łącznie 33 zarzuty.

Dwóch mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Śledztwo prowadzi prokuratura w Karlsruhe i we Wrocławiu. - Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania - przyznaje Zaporowski.

Kontenery z częściami zabezpieczone w Niemczech

Wcześniej niemieccy mundurowi, w jednym z portów, przejęli dwa kontenery wypełnione częściami samochodowymi i częściowo pociętymi autami. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że pojazdy zostały skradzione na terenie Niemiec, Austrii i Polski w drugiej połowie 2018 roku. Niemieccy policjanci zatrzymali wówczas trzy osoby: niemiecko-libańskie rodzeństwo oraz obywatelkę Słowacji.

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław