Powstała dla żołnierzy, ale szefowali tam kucharze i kelnerzy. W twierdzy znaleźli restauracyjne skarby

Wrocław

Restauracyjne odkrycie na terenie Twierdzy Srebrna GóraTwierdza Srebrna Góra
wideo 2/2

Na terenie największej twierdzy Europy działała kiedyś restauracja. Niedługo wykwintne dania, szefowie kuchni i kelnerzy mogą wrócić na teren twierdzy w Srebrnej Górze (woj. dolnośląskie). Inspiracją do powrotu do przeszłości jest między innymi niedawne znalezisko.

Twierdza w Srebrnej Górze jest największym tego typu obiektem w Europie. Choć szybko przestała pełnić rolę do jakiej została stworzona. Dłużej od stacjonujących żołnierzy, bawią tu turyści.

300 gości, 22 kelnerów

W drugiej połowie XIX wieku twierdza została otwarta dla turystów. I od razu stała się atrakcją. Ciekawych tego jak mogło wyglądać żołnierskie życie w warowni przybywało. Dlatego uznano, że dla turystów - których przed drugą wojną światową było nawet 50 tysięcy rocznie - należy stworzyć udogodnienia. Powstała więc restauracja. I to nie byle jaka.

- Mogła ugościć trzysta osób jednocześnie. Do ich obsługi podobno zatrudnionych było 22 kelnerów. Wówczas codziennym widokiem były przechadzające się po dziedzińcu panie z parasolkami - mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Góra.

Restauracyjne odkrycie

Do tej pory o działającej tu restauracji przypominały tylko pocztówki. Bo po drugiej wojnie światowej całe wyposażenie restauracji zostało rozkradzione. Jednak niedawno wszystko się zmieniło.

Wszystko dzięki pracy eksploratorów, którym w tak zwanej Wieży Dolnej Donjonu udało odnaleźć się pozostałości działającego tu lokalu. I tak wśród gruzu i piachu znaleziono fragmenty pieców kaflowych, kieliszków i kufli. Odkryto też butelki po różnych napojach. Niektóre z nich wciąż mają przedwojenne etykiety. Znaleziono całe mnóstwo korków od butelek, które przed dekadami opróżnili bywalcy restauracji.

- Eksploratorzy odnaleźli też biżuterię damską, guziki, broszki i ówczesną kartę win. Teraz te wszystkie artefakty poddawane są konserwacji tak byśmy mogli wykorzystać je w przyszłości - wyjaśnia Pawnuk. Zaznacza też: - Ziemia cały czas pracuje. Na pewno coś jeszcze odkryjemy, jestem tego pewna.

Chcą nawiązać do przeszłości

Prezes Twierdzy Srebrna Góra mówi o przyszłości, bo w planach jest odtworzenie restauracji.

- Mamy opracowaną dokumentację projektową łącznie z pozwoleniami budowlanymi i konserwatorskimi na odtworzenie restauracji. Chcemy stworzyć frontową szklaną elewację, która będzie nawiązywała do tej z przeszłości. W środku zostawimy zabezpieczone, ale nieodremontowane do końca ściany tak, by pokazać charakter tego miejsca sprzed lat - wyjaśnia Pawnuk. I dodaje, że czas powstania restauracji zależy od tego kiedy uda się pozyskać fundusze na zrealizowanie projektu.

Odkrycia dokonano na terenie twierdzy w Srebrnej Górze:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Twierdza Srebrna Góra