To miała być duma Wrocławia. Kolejny problem na budowie Narodowego Forum Muzyki

TVN24

TVN24 Wrocław | Arkadiusz KowalikNarodowe Forum Muzyki

W ścianie i fundamentach NFM pojawiła się wilgoć. Winę za przesiąki inwestor zrzuca na wykonawcę, który opuścił plac budowy. Wykonawca się broni. O kolejnym problemie na budowie obiektu, który miał być dumą Wrocławia, napisała "Gazeta Wrocławska".

- Poprzedni wykonawca, Mostostal Warszawa, pozostawił po sobie przesiąki, czyli punkty podchodzące wilgocią w ścianie szczelinowej, gdzie uszczelnienia wymagają dwa miejsca, oraz na płycie fundamentowej, gdzie naprawy wymaga kilkanaście kolejnych - podaje w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji.

Miejska spółka, która nadzoruje budowę, ogłosiła przetarg na wykonanie ekspertyzy. Badacze sprawdzą m.in. jak naprawić powstałe zawilgocenia. Wynik będzie również wskazówką dla nowego wykonawcy.

KTO DOKOŃCZY NARODOWE FORUM MUZYKI? CZTERECH CHĘTNYCH - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

"Trzeba po prostu naprawić"

Według Szemplińskiego o wystąpieniu przesiąków od początku wiedział Mostostal. Na bieżąco usunął kilka z nich, ale to nie rozwiązało problemu.

- Po prostu trzeba to naprawić - kwituje rzecznik.

Niewykluczone, że zlecona ekspertyza będzie również potrzebna inwestorowi podczas procesu sądowego z Mostostalem, którym od pewnego czasu straszą obie strony.

Po tym, jak główny wykonawca robót w ubiegłym roku zerwał umowę z magistratem, Mostostal opuścił plac budowy, a prace stanęły. Przyczyną konfliktu miały być błędy w projektach i żądanie przez wykonawcę 55 mln więcej niż ustalono w kontrakcie, o czym pisaliśmy w październiku.

Wiedzieli o problemie?

Ze zdaniem miejskiej spółki nie zgadza się Filip Cewiński, przedstawiciel Mostostalu.

- Konsorcjum zgłaszało uwagi i wady w zakresie dokumentacji, w związku z parciem hydrostatycznym wody od początku budowy. Roboty zostały zrealizowane na podstawie projektu inwestora, pod nadzorem inżyniera, na zatwierdzonych materiałach i recepturze betonu, a wszelkie badania były na bieżąco przekazywane i akceptowane - przekonuje w rozmowie z "Wrocławską" Cewiński.

Jak dodaje, jesienią robotnicy przekazali obiekt zabezpieczony i suchy.

Ponad rok opóźnienia

Budowa Narodowego Forum Muzyki miała się zakończyć wiosną 2013 roku. Jednak w październiku 2012 roku poprzedni wykonawca, Mostostal Warszawa, wypowiedział umowę. Firma zostawiła budynek w stanie otwartym surowym.

Wartość inwestycji oszacowano na prawie 300 mln zł, a niemal połowa tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych. Już wiadomo, że koszt będzie większy, jednak do czasu wyłonienia nowego wykonawcy inwestor nie chce podawać ostatecznej kwoty.

Forum ma być gotowe do końca 2014 roku.

Sale na wielkie koncerty

Narodowe Forum Muzyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce. Zaplanowano w nim salę koncertową na ponad 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Gmach będzie miał sześć nadziemnych kondygnacji i trzy podziemne. Jego całkowita powierzchnia wyniesie ponad 48 tys. mkw.

Swoje siedziby będą tam miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Tu mają też odbywać się największe wrocławskie festiwale, m.in. Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad.

Nie tylko muzyka

W obiekcie znajdą się również: przestrzeń wystawiennicza, studio nagrań, biblioteka i księgarnia.

Forum ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy łączności oraz systemy nagłośnieniowe, które zapewnią najwyższe standardy akustyczne.

Autor: balu/mz/k / Źródło: Gazeta Wrocławska, TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | Arkadiusz Kowalik