Taka będzie nowa Warszawa

TVN24

facebook.com/NewWarsaw | M.Koziołek, Ł.MyszyńskiInternauci wybrali nową Warszawę

Biały orzeł na masce, retro kształty, oryginalne tłoczenia i okrągłe lampy. - Jesteśmy zaskoczeni, że klasyka pokonała nowoczesne propozycje - mówią pomysłodawcy projektu, którzy chcą reaktywować legendę polskiej motoryzacji. Spośród czterech propozycji internauci wybrali model New Warsaw Wratislavia.

- Cieszymy się, że wygrał ten projekt, bo nam też bardzo się podobał. Jesteśmy jednak zaskoczeni, że klasyka pokonała nowoczesne propozycje. Oczywiście jest to pozytywne zaskoczenie - opowiada Michał Koziołek, student wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i pomysłodawca reaktywowania samochodu Warszawa, o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu. - Wiemy, że Polacy chcieliby wznowienia polskiej motoryzacji, dlatego my wskrzeszamy legendę - dodaje.

Głosowali przez dwa tygodnie

To, który z samochodów wyjedzie na polskie drogi, zdecydowali internauci. Do połowy stycznia na jednym z portali społecznościowych oddawali swoje głosy. Tradycyjny model zebrał ponad 2 tysiące "kliknięć" więcej niż jego konkurenci. Teraz pomysłodawcy pracują nad stworzeniem projektu 3D i rzutami przekrojowymi.

- Jest to najcięższa praca, ponieważ wszystko musi współgrać ze sobą. W międzyczasie zostanie stworzony także model samochodu w skali 1:10. Do końca tego roku, ewentualnie na początku przyszłego pojawi się auto pokazowe - zdradza Koziołek. - Tworzenie zaczniemy od kupienia auta. Będzie to albo Audi S8 albo BMW serii 7, ponieważ potrzebujemy jak największego samochodu - dodaje.

Z nowego samochodu studenci zostawią tylko podwozie z kołami i napędem. Całą resztę wykonają sami wymieniając elementy, obudowę i wszystkie części.

Warszawa z białym orłem

Oryginalnych części w nowej Warszawie nie będzie, wszystko powstanie od nowa. - Za mało jest w Polsce starych Warszaw, żebyśmy pozwolili sobie na pocięcie samochodu i wstawienie do naszego jego części. Poza tym nasz samochód będzie z metr dłuższy i szerszy od legendarnej wersji - tłumaczy Koziołek.

Nowa Warszawa na masce będzie mieć swój nowy symbol. Zgodnie z wyborem internautów na masce zostanie umieszczona figurka białego orła, gotowego do startu, który ma nawiązywać do orła w godle Polski.

Kolejne głosowanie

Na wybór wnętrza i koloru auta, internauci mają kolejny tydzień. Głosujący mają do wyboru kilka kolorów min. czarny, bordowy i złoty.

- Jeśli chodzi o wnętrze, to musi być ponadczasowe i luksusowe. Takie, żeby każdy kto je zobaczy zastanawiał się gdzie zostało zrobione - zaznacza Koziołek.

Autor: ks/balu / Źródło: TVN 24 Wrocław