Wrocław

Fragment bolidu wylądował na Dolnym Śląsku? "Są na nim ślady spalenizny i rdza"

Wrocław

Meteoryt znaleziony na Dolnym Śląsku? Eksperci sceptyczni
tvn24Tajemnicza skała znaleziona na Dolnym Śląsku

- Prawdopodobnie znalazłem meteor - mówi Olek, uczeń 6. klasy. W sobotę, godzinę po tym, jak na niebie rozbłysł pędzący bolid, w parku w Jaworze (woj. dolnośląskie) znalazł tajemniczy kamień. Geolog ocenia, że chłopiec może mieć rację. - Wszystko wskazuje na to, że to może być meteoryt - przyznaje naukowiec. Jednak badacze nieba są dużo bardziej sceptyczni co do tego, czy to część bolidu z roju Taurydów. Fragment skały będzie poddany specjalistycznym badaniom.

- Wyszliśmy na dwór, niebo rozbłysło na niebiesko, a my zobaczyliśmy spadającą fajerwerkę. Widzieliśmy, w którą stronę spada i słyszeliśmy charakterystyczny odgłos, jakby uderzenia o ziemię - mówi Justyna Panasiuk, mama Olka.

Nastolatek wraz z mamą ruszyli na poszukiwania do pobliskiego parku. Po kilkudziesięciu minutach natknęli się na dziurę. - Było strasznie ciemno, w środku nie było liści, wyglądała na świeżą. Czułem się jak prawdziwy znalazca - opowiada chłopiec, który teraz uważnie obserwuje zmieniający się kamień. Z jego obserwacji wynika, że to, co znalazł w sobotni wieczór, wyglądało na spaloną skałę, a po dwóch dniach widać na niej ślady rdzy.

"Wygląda na meteoryt"

Jak mówi ojciec młodego znalazcy, tajemniczy kamień to "z dużą dozą prawdopodobieństwa meteoryt". Skąd takie wnioski? - Na moje niefachowe oko wygląda na meteoryt. Przyciąga magnes, a to cecha skał kosmicznych. Barwa jest charakterystyczna i widać na nim nadpalenia i powierzchowne przetopienia - mówi Tomasz Panasiuk.

Geolog: zastanawiające

Niektórzy eksperci potwierdzają: to może być meteoryt.

- To ciężki i twardy kawałek. Z jednej strony jest ostry, a z drugiej obły, a to oznacza, że mógł się rozlecieć i topić jednocześnie. Dodatkowo rysuje szkło - wymienia cechy skały geolog Adam Maksymowicz.

I podkreśla, że sprawdzenie, czy dana skała jest meteorytem, to "zabawa w detektywa". - Miejsce znalezienia jest dla geologa jednym z najbardziej istotnych warunków. Nie jest to miejscowa skała i to może być zastanawiające, a poza tym wokół niego powstał charakterystyczny kraterek - przyznaje geolog.

Czy to, co znalazł nastolatek, to część bolidu z roju Taurydów, którym zachwycali się Polacy w sobotni wieczór? - To prawdopodobne, ale wyjaśnić mogą to tylko specjalistyczne badania - przyznaje Maksymowicz.

Geolog o kamieniu znalezionym w Jaworze
Geolog o kamieniu znalezionym w JaworzeM. Cepin | TVN24 Wrocław

Badacze nieba: spaliłby się albo wylądował pod Szczecinem

Jednak Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik studzi emocje. Jak podkreśla, obiekt mógł być zbudowany w dużym stopniu z lodu, a to oznacza, że jego "szczątków" na ziemi nie znajdziemy.

- Specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów z Polskiej Sieci Bolidowej, którzy wyliczyli trasę i to, jak mógł zachowywać się w trakcie przelotu nad Polską, wskazują, że prawdopodobnie uległ całkowitemu spaleniu. Na ziemi raczej nie znajduje się meteorytów pochodzenia kometarnego, które mają taką budowę i tak dużą prędkość - mówi Wójcicki.

I przytacza, że z ostatnich wyliczeń wynika, iż meteor mógł całkowicie spłonąć w okolicach Stargardu Szczecińskiego.

Podobnego zdania jest dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu. - Bolid leciał na północny zachód, wprawdzie mogłoby zdarzyć się tak, że ten fragment oderwał się wcześniej i spadł na terenie Dolnego Śląska, ale to prawdopodobieństwo nie jest specjalnie duże - mówi astronom.

Jego zdaniem poszukiwacze spadających z nieba odłamków skalnych nie mają łatwego życia. - Dolny Śląsk jest niestety niezwykle bogatym geologicznie miejscem i bardzo często znajdowane są tu dziwne kamienie. Często powstaje złudzenie, że to meteoryt, a później okazuje się, że to wcale meteoryt nie jest - przyznaje Preś.

Niezależnie od tego, co wykażą badania, Olek podkreśla, że w przyszłości obserwowanie nieba "byłoby fajne".

Tajemniczy kamień znaleziono w Jaworze:

Mapa Targeo

Autor: tam/i / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości