Wrocław

Szukają jaskini pełnej zaginionych dokumentów. "Istnienie potwierdzone w 100 procentach"

Wrocław

Prace weryfikacyjne w miejscu odkrycia "depozytowej jaskini"
Stowarzyszenie Historyczne ODYNPrace weryfikacyjne w miejscu odkrycia jaskini

"Depozytową jaskinię" w okolicach Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) odkryli eksploratorzy ze Stowarzyszenia Historycznego ODYN. Tajemnicza grota ma skrywać depozyty z czasów II wojny światowej. - Przed nami pracowita wiosna i lato - mówią odkrywcy.

Eksploratorzy ze Stowarzyszenia Historycznego ODYN pojawili się w okolicach Wałbrzycha. - Przeprowadziliśmy bezinwazyjne badania. Georadarem wyznaczaliśmy od razu, jak wyglądają podziemne pomieszczenia. Na to nanosiliśmy tory przebiegu badania profili geofizycznych - wyjaśnia Piotr Jabłoński ze Stowarzyszenia ODYN. I dodaje: wyniki są pewne. - W 100 proc. potwierdziliśmy jaskinię i jej odgałęzienia w postaci bocznych korytarzy - opisuje Jabłoński.

Sensacyjne znalezisko?

Eksploratorzy szukali ukrytych depozytów z czasów II wojny światowejStowarzyszenie Historyczne ODYN

Co może znajdować się w jaskini, którą badacz nazwał "depozytową"? Na podstawie m.in. przekazów historycznych eksploratorzy twierdzą, że w środku prawdopodobnie znajduje się dokumentacja. Dopytywany o to, czy może to być dokumentacja projektu "Riese", czyli największego planu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, który powstawał w Górach Sowich, odpowiada: być może. Szczegółów zdradzić nie chce. - To będzie bardzo duża sensacja - mówi tajemniczo Jabłoński.

"Przed nami pracowita wiosna i lato"

Badacze rozpoczęli etap wchodzenia do jaskini. - Przed nami pracowita wiosna i lato. Musimy poczynić jeszcze uzgodnienia środowiskowe, konserwatorskie i te z lasami państwowymi. Wszystko potrwa około miesiąca - przyznaje Jabłoński.

Wcześniej ci sami eksploratorzy odkryli 300-metrową sztolnię wydrążoną w skale pod Wałbrzychem. Czytaj więcej na ten temat

Prace weryfikacyjne były prowadzone w okolicach Wałbrzycha:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Historyczne ODYN

Pozostałe wiadomości