W strzelaninie zginął policjant i przestępca. Prokuratura zleca rekonstrukcję zdarzeń

Wrocław

Prokuratura odtworzy przebieg strzelaniny w Wiszni Małej P. Hawałej | TVN24 Wrocław
wideo 2/5

Gdzie stali policjanci, a gdzie znajdował się włamywacz, jak padały strzały - odpowiedzi na te pytania ma dać śledczym opinia zlecona przez prokuratorów z Opola. Wyjaśniają oni, jak doszło do strzelaniny w Wiszni Małej (woj. dolnośląskie). Zginął wtedy jeden z policjantów i przestępca, który włamywał się do bankomatu.

Na początku grudnia 2017 roku w Wiszni Małej policjanci mieli zatrzymać sprawców włamania do bankomatu. Na miejsce pojechały dwa zespoły antyterrorystów. W sumie 12 policjantów. Podczas akcji zostali ostrzelani.

- Podchodząc do tego obiektu, kiedy znajdowali się już bezpośrednio przy drzwiach wejściowych, te zostały otwarte i bez żadnych skrupułów przebywający wewnątrz bandyta otworzył ogień z broni automatycznej - relacjonował tuż po zdarzeniu gen. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. I dodawał, że funkcjonariusze nie mieli informacji, że mężczyzna jest uzbrojony. Policjanci odpowiedzieli ogniem. Podczas wymiany strzałów zginął przestępca i jeden z funkcjonariuszy, a trzech innych antyterrorystów zostało rannych.

Zrekonstruują przebieg strzelaniny

Śledztwo w sprawie tego, co stało się w dolnośląskiej miejscowości prowadzi Prokuratura Okręgowa w Opolu. To ma ustalić między innymi przyczyny tragedii, a także to, czy przy organizowaniu policyjnej akcji nie doszło do przestępstwa.

- Konsekwencją zakresu postępowania jest zlecenie biegłym z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji ekspertyzy, która ma na celu odtworzenie przebiegu zdarzeń, do których doszło w momencie zatrzymywania osób, które próbowały włamać się do bankomatu - informuje Stanisław Bar z opolskiej prokuratury.

Sześć miesięcy na opinię

Opinia ma mieć kompleksowy charakter. - W głównej mierze będzie bazowała na ustaleniach związanych z ujawnieniem łusek, z przestrzelin w ciałach osób ugodzonych pociskami i śladach po strzałach, które ujawniono na bankomacie - wyjaśnia Bar. I dodaje, że ekspertyza ma dać odpowiedź między innymi na pytania o to, w jakim wzajemnym położeniu znajdowali się sprawcy i funkcjonariusze policji, a także jaka była sekwencja oddawanych strzałów. W ramach sporządzania opinii prawdopodobnie - jak mówi prokurator - w Wiszni Małej przeprowadzona zostanie wizja lokalna.

Po co prokuratorom taka opinia? - Zakładamy, że pozwoli nam określić, czy przygotowanie, organizowanie i przeprowadzenie akcji przeprowadzone było w sposób prawidłowy - podkreśla Bar. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji na przygotowanie opinii ma sześć miesięcy.

Do strzelaniny doszło w Wiszni Małej:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24