Stachowiak-Różecka kontra Dutkiewicz. 11 różnic, główna to wydatki i długi Wrocławia

Aktualizacja:
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
tvn24
Urzędujący prezydent Wrocławia powalczy w drugiej turze z kandydatką PiStvn24

W niedzielę okaże się kto przez kolejne 4 lata będzie rządził stolicą Dolnego Śląska. Kandydatów jest dwóch: dotychczasowy prezydent Rafał Dutkiewicz i Mirosława Stachowiak-Różecka, startująca z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Sprawdziliśmy co dzieli kandydatów. Inaczej patrzą m.in. na problem miejskich spółek, finansowania Śląska Wrocław czy organizacji World Games 2017. Różni ich także podejście do fotografii ikony Hollywood.

Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów
Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów

Rafał Dutkiewicz, urzędujący włodarz Wrocławia o fotel prezydenta musi powalczyć w drugiej turze wyborów samorządowych. 16 listopada wygrał, ale - startując ze wspólnej listy swojego komitetu i Platformy Obywatelskiej - otrzymał 42,37 proc. głosów. Z kolei na jego główną rywalkę Mirosławę Stachowiak-Różecką z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 25,80 proc. wrocławian.

Wciąż trwa walka o poparcie niezdecydowanych mieszkańców miasta i tych, którzy swoje głosy oddali na pozostałych ośmiu kandydatów, którzy w pierwszej turze ubiegali się o prezydenturę.

Co różni tych, którzy chcą przez najbliższe 4 lata rządzić Wrocławiem?

1. WALKA Z ZADŁUŻENIEM

Co kilka miesięcy wrocławskie media obiega informacja o kolejnym krótkoterminowym kredycie zaciągniętym przez miasto. Spółki miejskie są notorycznie zadłużane. Magistrat wykorzystał też tzw. leasing zwrotny, czyli sprzedał jedną ze swoich siedzib, by później ją wynająć. W przedwyborczej kampanii wielu kandydatów straszyło tym, że wkrótce do drzwi ratusza zapuka komornik.

Takim tezom kategorycznie sprzeciwiał się jednak prezydent Dutkiewicz. - Wrocław jest zdrowym organizmem jeśli chodzi o sytuację finansową. W tym zakresie nie ma żadnych powodów do obaw - stwierdził przed wyborami. I dodał, że "wszystkie decyzje Wrocławia są w zgodzie z przepisami prawa i poniżej obowiązujących limitów". - Miasto ma bardzo wysoki poziom płynności finansowej oraz stale wzrastający budżet - zapewniał Dutkiewicz.

Dla Stachowiak-Różeckiej dług jest jednym z najważniejszym problemów miasta i jego mieszkańców. - Trzeba go zrestrukturyzować. Trzeba zmienić myślenie o finansach Wrocławia - stwierdziła podczas debaty na antenie TVP Wrocław rywalka Dutkiewicza. Dotychczasowa radna miejska po ewentualnym sukcesie w drugiej turze wyborów chce powołać niezależny zespół, który przygotowałby "raport otwarcia". - Przedstawimy w nim sprawozdanie z zawartych przez miasto umów. Chcemy pokazać faktyczny stan finansów Wrocławia. Zależy mi na ograniczeniu wydatków gminy - pisze na swojej stronie internetowej.

2. SPÓŁKI MIEJSKIE

Gmina Wrocław ma 11 jednoosobowych spółek, 5 tych z większościowym udziałem, a w kolejnych 4 jest mniejszościowym udziałowcem. Opozycja zarzuca ekipie prezydenta Dutkiewicza, że w tworach tych ukrywany jest wrocławski dług.

Urzędujący prezydent wydaje się być entuzjastą miejskich spółek. - Spółki faktycznie mają kredyty i nie są one gwarantowane przez miasto, dlatego nie jest to wliczane w dług Wrocławia - twierdzi. Zapewnia, że wszystkie spółki są przez niego osobiście monitorowane, a prezesi, w razie nie spełnienia założeń, nie mają wypłacanych nagród.

Podczas trzech kadencji Dutkiewicza w stolicy Dolnego Śląska utworzono m.in. spółkę Wrocław 2012, Wrocławską Rewitalizację, Wrocławski Komitet Organizacyjny - Światowe Igrzyska Sportowe 2017, Wrocławski Park Wodny, Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN, Wrocławskie Inwestycje, Wrocławskie Mieszkania, ZOO Wrocław.

Taki obrót sprawy nie podoba się kandydatce PiS, która zapowiada, że część miejskich spółek za jej rządów zostanie zlikwidowana. - Mamy nadmiar spółek, prezesów i wiceprezesów, z części trzeba zrezygnować. Z większością spraw poradzą sobie urzędnicy lub inne spółki - twierdzi Stachowiak-Różecka. Jako przykład podaje Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania.

Kandydatka PiS zarzuca też Dutkiewiczowi, że w magistracie prowadzi się "kreatywną księgowość", a dług gminy przesuwany jest do miejskich spółek, w konsekwencji czego zadłużenie miasta jest dużo większe niż przedstawiane 4 mld złotych.

3. FINANSOWANIE ŚLĄSKA WROCŁAW

Piłkarski Śląsk Wrocław wciąż finansowany jest z miejskiej kasy. Kandydaci na urząd prezydenta różnią się też w podejściu do tej kwestii. Zdaniem Mirosławy Stachowiak-Różeckiej finansowania miejskiego klubu trzeba zaprzestać natychmiast, bo Śląsk Wrocław jest już dużym dzieckiem i utrzymywać się może sam. W zamian proponuje oddanie Śląska w akcjonariat kibiców.

Z kolei dla urzędującego prezydenta sprawa nie jest tak oczywista. - Miasto może współfinansować Śląsk Wrocław. (...) może i powinno to czynić w coraz mniejszym stopniu. Musimy znaleźć stabilnego i uczciwego partnera, który stanie się głównym właścicielem klubu - stwierdził w kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz. Podczas debaty ze Stachowiak-Różecką dodał, że z roku na rok fundusze przekazywane z miejskiej kasy, na działanie klubu, będą się zmniejszały.

4. BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

Kandydatka PiS wprowadzenie bezpłatnej komunikacji uznała za jeden ze swoich priorytetów. - Proponuję bezpłatną komunikację miejską, ponieważ to inwestycja, która zmniejszy korki i ograniczy smog - mówiła podczas poniedziałkowej debaty Stachowiak-Różecka. W swoim wyborczym programie deklarowała: "Porządna komunikacja miejska. Szybka, pewna i czysta. Bezpłatna".

Co na takie propozycje urzędujący prezydent? - To mrzonki, tego nie da się zrobić, czerpiąc pieniądze z budżetu miasta. W grę wchodzi kwota nawet 160 mln zł, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zarabia z biletów, jednych z najtańszych w Polsce - ripostuje.

Jego zdaniem jakość komunikacji systematycznie wzrasta. - Budujemy nowe linie tramwajowe. Wszystkie autobusy będą wkrótce klimatyzowane. Ponadto mamy dobrze funkcjonującą komunikację i niskie ceny biletów - stwierdził podczas debaty Dutkiewicz.

5. WORLD GAMES

Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia
Debata kandydatów na prezydenta WrocławiaM. Cepin | TVN24 Wrocław

Igrzyska sportów nieolimpijskich mają się odbyć we Wrocławiu w 2017 roku. Koszt organizacji imprezy to ok. 140-160 mln. Niemal 4 tys. zawodników przyjedzie do Wrocławia, by zmierzyć się m.in. w przeciąganiu liny, wrotkarstwie czy rzucie latającymi dyskami.

O to, by impreza rozgrywała się w stolicy Dolnego Śląska urzędujący prezydent zaczął zabiegać już w 2011 roku. Wydaje się, że od tego czasu, mimo krytyki ze strony swoich oponentów i wielu mieszkańców miasta, nie zmienił zdania. - World Games są przedmiotem zazdrości ze strony innych miast i jednym z ważnych elementów strategii miasta. Duże imprezy nie są najważniejsze, ale niezbędne dla podtrzymywania marki miasta. To potrzebne na przykład podczas poszukiwaniu nowych inwestorów, którzy z kolei zapewniają miejsca pracy. Przedsięwzięcia te będą także służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców - mówił w specjalnym kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz.

Zupełnie innego zdania jest jego kontrkandydatka, która organizację igrzysk sportów nieolimpijskich nazywa wprost "wywaleniem pieniędzy". - Mam dosyć gigantomanii i wydawania ogromnych publicznych pieniędzy na imprezy, które wcale nie służą wrocławianom, czy poprawie jakości ich życia - mówiła kandydatka PiS przed pierwszą turą wyborczego starcia.

Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 roku
Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 rokuarchiwum TVN24

Kandydatka PiS zadeklarowała też, że gdyby została prezydentem, to w przyszłorocznym budżecie nie znajdzie się miejsce dla wydatków planowanych na organizację World Games. W 2015 roku pozwoliłoby to oszczędzić minimum 41 mln złotych.

6. PROBLEM ROMÓW

Romowie z Rumunii mieszkają na koczowisku przy ul. Kamieńskiego od kilku lat. W barakach, w których nie ma bieżącej wody, a prąd dostarczany jest przez agregaty, mieszka ok. 60 osób, w tym wiele dzieci. Ich obecność nie podoba się okolicznym mieszkańcom. W kwietniu 2013 roku wrocławski magistrat, m.in. na wniosek niezadowolonych wrocławian, złożył w sądzie pozew o eksmisję Romów z koczowiska.

- Romowie zajmują miejsce, którego zajmować nie powinni. Ale nie chcemy używać radykalnych środków, dlatego rozmawiamy z sądem. Ta kwestia będzie rozwiązana, ale przypomnę, że to domena służb państwowych, a nie miejskich - mówi Rafał Dutkiewicz.

Z kolei dla Stachowiak-Różeckiej romskie koczowisko nie wydaje się być problemem tak wielkim, jak dla urzędującego włodarza. Jej zdaniem Romowie nie stanowią problemu, a są "biednymi ludźmi, którym trzeba pomóc". - Będę wspierać organizacje pozarządowe, które będą wspólnie dbać o to, by nauczyć tę społeczność przestrzegania obowiązków - obiecywała podczas poniedziałkowej debaty.

7. ZDJĘCIA MARYLIN MONROE

W czerwcu 2014 roku miejska spółka Hala Stulecia zakupiła za 6,5 mln złotych kolekcję zdjęć Marilyn Monroe. 3 tys. fotografii wrocławianie mieli zobaczyć na specjalnej wystawie w Hali Stulecia. Na razie tak się nie stało i na pewno w najbliższym czasie się nie stanie.

Inwestycja już w czerwcu krytykowana była przez Stachowiak-Różecką. - Uważam, że to kiepski pomysł. To pokazuje, że prezydent Rafał Dutkiewicz po kilku kadencjach nie rozumie potrzeb mieszkańców - grzmiała. I dodawała, że przed miastem stoją dużo ważniejsze wydatki. - Przecież to publiczne pieniądze. Miasto Wrocław i jego mieszkańcy to nie firma. Ich potrzeb nie można traktować jak spółki - mówiła wtedy pretendentka do prezydenckiego fotela.

Przed drugą turą wyborów Stachowiak-Różecka podkreślała, że koszt zdjęć gwiazdy Hollywood wystarczyłby na budowę dwóch wrocławskich przedszkoli.

Tymczasem prezydent stolicy Dolnego Śląska od początku był entuzjastą sprowadzenia do miasta fotografii ikony filmu. - Zakup unikatowych zdjęć Marliyn Monroe przez wrocławską Halę Stulecia to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców - mówił pod koniec czerwca Radiu Wrocław. I dodawał, że dzięki pozyskaniu kolekcji osiągnięto cel marketingowy, bo zaczęto o niej głośno dyskutować zaraz po jej zakupie. W rozmowie z radiem zapowiedział też, że to nie koniec wrocławskich inwestycji związanych z Monroe: w 2016 roku chce sprowadzić do Wrocławia najsłynniejszy portret aktorki autorstwa Andy'ego Warhola.

Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin Monroe
Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin MonroeA. Łukaszewicz | TVN24 Wrocław

8. PRZEJŚCIE ŚWIDNICKIE

Już wkrótce ma ruszyć przebudowa przejścia Świdnickiego, podziemnego tunelu, który pozwala na ominięcie jednej z najbardziej ruchliwych miejskich ulic. Zwężenie przejścia, stworzenie w nim galerii sztuki, przebudowa przystanków i instalacja wind ma kosztować ok. 12 mln złotych. Wrocławscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg i zastanawiają się już tylko nad tym jak ma wyglądać zastępcza organizacja ruchu dla pieszych i kierowców.

Pomysł ekipy prezydenta Dutkiewicza nie podoba się wielu wrocławianom. Krytykuje go także kandydatka PiS, która deklaruje, że gdy dojdzie do władzy, to z przebudowy przejścia zrezygnuje.

9. POLITYKA ROWEROWA

We wtorek Stachowiak-Różecka spotkała się z przedstawicielami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Zapewniła rowerzystów, że chce z nimi współpracować, i podpisała deklarację wspierania realizacji Polityki Rowerowej Wrocławia. Obecny prezydent na spotkaniu się nie pojawił. Kwestia polityki rowerowej została podjęta na debacie w TVP.

- Musimy zwiększyć ilość dróg rowerowych, musi być więcej rowerzystów, ale też trzeba zapewnić im bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności powinny powstawać drogi w centrum, bo tu jest niebezpiecznie, drogi te powinno łączyć się z innymi - mówiła kandydatka na prezydencki urząd. I dodawała, że oczywiście można mówić o tym, że we Wrocławiu dróg jest dużo, ale jej zdaniem nie łączą one punktu A i B.

Co na to Dutkiewicz? Według włodarza nie ulega wątpliwości, że Wrocław jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie polityki rowerowej. - Mamy 220 km ścieżek rowerowych, a w ciągu 5 najbliższych lat wydamy ok. 100 mln złotych na budowę nowych - argumentował prezydent. I podkreślał, że w planach jest powstanie także tych ścieżek przechodzących przez centrum miasta. - Ścieżki są i będą spinane w system - zaznaczał.

Rowerowe absurdy Wrocławia
Rowerowe absurdy WrocławiaM. Cepin | TVN 24 Wrocław

10. MIEJSCA PARKINGOWE PRZY HALI STULECIA

W sierpniu przy Hali Stulecia, która jest spółką miejską, powstał nowoczesny trzykondygnacyjny parking podziemny. Kierowcom nie spodobały się ceny za postój i to, że zmusza się ich do korzystania z komercyjnego parkingu poprzez likwidację okolicznych darmowych miejsc w których mogli pozostawić swoje auta. Sprawie parkingu przygląda się UOKiK.

- Najważniejszy powinien być interes mieszkańców miasta, a nie firmy która parking wybudowała. Mam nadzieję, że niedługo UOKiK sprawę wyjaśni i będziemy mogli dokonać korekty - stwierdziła podczas jednej z prezydenckich debat Stachowiak-Różecka.

- Jeśli chcemy budować parkingi kubaturowe to musi to funkcjonować tak, że zachęcamy do parkowania na nich - wyjaśniał prezydent. I dodał, że dzięki likwidacji okolicznych miejsc parkingowych wrocławianie zyskali ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Wróblewskiego. - Korekta jest potrzebna i dotyczy parkingu przy ul. Mickiewicza - zaznaczał Dutkiewicz.

Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali Stulecia
Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali StuleciaM. Walczak/mir | TVN24 Wrocław

11. KONTAKT Z WROCŁAWIANAMI

Stachowiak- Różecka przekonuje, że to ona a nie urzędujący prezydent wsłuchuje się w głosy mieszkańców miasta. Jej zdaniem w trakcie kampanii wyborczej miała więcej dyskusji i spotkań niż Dutkiewicz przez 12 lat swoich rządów. Na stronie internetowej pretendentki do prezydenckiego fotela widnieje jej numer telefonu. W jednej z debat przed drugą turą zapowiedziała, że gdy zostanie prezydentem to numeru nie zmieni i będzie chciała wciąż utrzymywać stałe kontakty z mieszkańcami.

Tymczasem Dutkiewicz do ludzi wyszedł dopiero przed drugą turą wyborów. Jego poprzednik Bogdan Zdrojewski systematycznie przyjmował mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Rafał Dutkiewicz kontynuować zwyczaju poprzednika nie chciał, a jak odnotowały niektóre lokalne media miał powiedzieć, że "nie jest od tego". Do prezydenta nie łatwo też się dodzwonić.

JUŻ W PIĄTEK O 20.00 NA ANTENIE TVN24 SPECJALNE PROGRAMU CZAS DECYZJI - DEBATA WYBORCZA

W NIEDZIELĘ WIECZOREM NA ANTENIE TVN24 WIECZÓR WYBORCZY I WSTĘPNE SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska, PAP

Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl, mat. wyborcze

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Ograniczy aktywność

Donald Tusk ma zapalenie płuc. Ograniczy aktywność

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem jego żony premier Hiszpanii Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Jego decyzja sprawiła, że "wszyscy zaczęli się zastanawiać, kim jest" Begona Gomez.

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Przez żonę premier Hiszpanii rozważa rezygnację. "Wszyscy zaczęli się zastanawiać", kim jest Begona Gomez

Źródło:
Diario AS, El Confidencial, El Munod, Heraldo, Mujer Hoy, TVN24.pl

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwa debata po wystąpieniu szefa dyplomacji. relacja w tvn24.pl.

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Szef MSZ o "strategicznych celach", prezydent "zażenowany". Teraz debata

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Apple straciło koronę największego sprzedawcy smartfonów w Chinach w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych firmy badawczej IDC dostawy smartfonów tej firmy spadły o 6,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Analitycy wskazują, że to wynik intensywnej konkurencji.

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Apple spada z pierwszego miejsca na kluczowym rynku

Źródło:
Reuters

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Czy najważniejsi prokuratorzy Prokuratury Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry celowo kumulowali zaległe urlopy, aby odchodząc z pracy zgarniać ogromne ekwiwalenty za niewykorzystany urlop? - pyta w czwartek "Gazeta Wyborcza". Jak pisze dziennik rekordzista miał zgromadzić 158 dni zaległego urlopu, za który dostał ekwiwalent w wysokości 366,5 tys. zł brutto.

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

"Potężne ekwiwalenty" za zaległe urlopy dla prokuratorów kojarzonych ze Zbigniewem Ziobro

Źródło:
PAP

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy zwracają się do mnie Luna, a jak ktoś mówi Ola, to już nawet nie bardzo reaguję - przyznała w rozmowie z "Forbesem" Aleksandra Wielgomas, zapowiadając, że planuje zmienić imię. Wokalistka będzie reprezentowała Polskę na tegorocznej Eurowizji.

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Luna zmienia imię. "Złożę wniosek po Eurowizji"

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Słowacki rząd Roberta Fico zatwierdził w środę kontrowersyjny projekt ustawy medialnej autorstwa ministerstwa kultury. Projekt przewiduje, że w miejsce istniejącego nadawcy publicznego, Radia i Telewizji Słowacji (RTVS), powstanie nowy podmiot o podobnej nazwie - Słowacka Telewizja i Radio - oraz że zmieni się kierownictwo radia i telewizji. Zdaniem opozycji to zamach na niezależność mediów publicznych.

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Źródło:
BBC, Politico, PAP

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24