Wrocław

Spalenie kukły Żyda we Wrocławiu na liście najbardziej antysemickich wydarzeń 2015 roku

Wrocław

wroclaw.wyborcza.plIncydent z wrocławskiej manifestacji przeciwko uchodźcom na liście 10 antysemickich wydarzeń

Spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku znalazło się na liście 10 najważniejszych antysemickich i antyizraelskich zachowań, do jakich doszło w 2015 roku na świecie. W "dziesiątce" znalazły się też dwa inne wydarzenia z Polski: profanacja cmentarza w Sochaczewie i "żart" poznańskiego radnego, który zaproponował, by ulicę prowadzącą do spalarni odpadów nazwać Oświęcimską.

"W 2015 roku (...) trudno było ograniczyć listę do dziesięciu wydarzeń. Te wybrane w niewielkim stopniu oddają rosnące zagrożenie wobec Żydów i wartości demokratycznych" - napisano we wstępie do corocznego raportu Centrum Szymona Wiesenthala.

Spalona kukła Żyda w niechlubnej dziesiątce

Na 10. miejscu znalazły się trzy wydarzenia z Polski. Pierwsze z nich to spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku do którego doszło podczas manifestacji przeciwko uchodźcom. Po wzniesieniu okrzyków m.in. "Bóg, Honor, Ojczyzna" i "Polska dla Polaków" podpalona kukłę Żyda. Jeden z portali skupiających kibiców Śląska Wrocław o sprawie napisał tak: najlepsze było pod koniec. Wówczas, gdy spłonęła flaga unii europejskiej i trzymająca ją kukła... żyda. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Na tym samym miejscu są dwa inne incydenty z Polski. Profanacja cmentarza żydowskiego w Sochaczewie i "żart" poznańskiego radnego, który podczas dyskusji nad nazwą dla ulicy prowadzącej do budowanej spalarni odpadów nazwać ulicą Oświęcimską.

Narodowcy spalili kukłę przypominającą Żydawroclaw.wyborcza.pl

ISIS, zamach i Unia Europejska

Na pierwszym miejscu znalazł się atak terrorystyczny w San Bernardino do którego doszło w grudniu 2015 roku. Ojciec zamachowca w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że jego syn miał obsesję na punkcie Izraela i chciał go zniszczyć. W strzelaninie zginęło 14 osób. Na drugim znalazło się video rzekomo wyprodukowane przez ISIS. Lektor deklaruje w nim, że wojna przeciwko Żydom "wkrótce, jak bóg da, wojna zostanie rozpoczęta". I wypowiada słowa: do wszystkich Żydów, wnuków małp i świń, przyjdziemy po was, ze wszystkich stron świata. Z kolei na trzecim uplasowała się Unia Europejska, która zdecydowała się na znakowanie produktów ze Wzgórz Golan i terytoriów Zachodniego Brzegu.

Czytaj cały raport przedstawiony przez Centrum Wiesenthala

Kukła Żyda została podpalona na wrocławskim Rynku:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.wyborcza.pl