Sensacyjne odkrycie w Jaskini Niedźwiedziej

TVN24

PWR | Anna HaczekDotarcie do niej było niezwykle trudne

Tego nikt się nie spodziewał. W znanej od lat Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Dolnośląskie) odkryto nową salę. Ma 100 metrów długości i 40 szerokości, a swoim pięknem dorównuje największym europejskim jaskiniom.

Długa na 100, wysoka na 30 i szeroka na 40 metrów robi ogromne wrażenie.

- To bardzo duże przestrzenie jak na warunki sudeckie - mówi Dariusz Data, szef Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" z Kletna. Dodał, że część centralną sali stanowi owal. - To potężny amfiteatr. Można powiedzieć, że przed Euro 2012 my, grotołazi, mamy nasz piąty stadion (...). W tym momencie Jaskinia Niedźwiedzia ma szansę zostać królową jaskiń europejskich, bo takie sale można zobaczyć jedynie w Słowenii czy Francji - mówił Data.

Salę Mastodonta na początku maja odkryli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej nazwa wzięła się od kształtu stalaktytów, które grotołazi ujrzeli jako pierwsze przy wejściu do jaskini. Wyglądały jak szczątki prehistorycznych zwierząt. Po zrobieniu kolejnych kroków okazało się, że pod względem rozmiaru, sala nie ma sobie równych w Polsce.

Wyniki odkrycia zaprezentowano w środę na konferencji prasowej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dwie godziny w ścisku

- To korytarz typu meander, w którym rozwinął się cały szereg kominów i studni jaskiniowych, aby go przejść, musieliśmy użyć sprzętu wspinaczkowego. Były to bardzo trudne partie do pokonania - mówił Data.

Przejście 150 metrów zajęło badaczom dwie godziny i wymagało użycia alpinistycznego sprzętu do wspinaczki. Pierwsza próba dotarcia do sali zakończyła się porażką. Udało się dopiero za drugim razem.

To jeszcze nie koniec

Samo odkrycie to dopiero początek prac. Mimo trzech kolejnych prób, nie udało się dokładnie zbadać sali. Wiadomo, że jej strop zakończony jest kominem, ale nikt jeszcze do niego nie doszedł. Widać natomiast, że na ścianach znajduje się wiele tzw. okien, czyli potencjalnych miejsc dalszej eksploracji. Po tym jak naukowcy przeprowadzą swoje badania, nowa sala jaskini zostanie udostępniona turystom.

Cenne odkrycie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych w Polsce. Odkryto ją w 1966 roku, a prawie 20 lat później udostępniono turystom. Rocznie jest odwiedzana przez 70 tys. osób. A znane korytarze mają długość prawie 3,5 kilometra.

Jak twierdzą odkrywcy, Jaskinia Niedźwiedzia ma szansę zostać królową jaskiń europejskich, bo takie sale można zobaczyć jedynie w Słowenii czy Francji.

Autor: ansa, dr/par/k / Źródło: tvn24.pl/PAP