Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie Józefa Piniora

Autor:
ib/gp
Źródło:
PAP/tvn24.pl
Józef Pinior nie przyznaje się do winy
Józef Pinior nie przyznaje się do winyTVN24 Wrocław
wideo 2/10
TVN24 WrocławJózef Pinior nie przyznaje się do winy

Kara 1,5 roku pozbawienia wolności w sprawie korupcyjnej dla Józefa Piniora jest już ostateczna. W czwartek Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez obronę byłego senatora.

- Skazany miał rzetelny proces i co do tego nie ma cienia wątpliwości, tak jak tego wymaga artykuł szósty europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka - powiedziała w uzasadnieniu czwartkowego postanowienia SN sędzia Małgorzata Gierszon.

Dodała, że nie były też zasadne twierdzenia obrońców, iż "uzyskany w toku kontroli operacyjnej materiał dowodowy jest nielegalny i przez to nie może stanowić podstawy dowodowej w sprawie, bo nie pozwala na to immunitet materialny senatora".

- Ustawa o CBA nie wyłącza senatorów spośród osób, wobec których może być prowadzona kontrola operacyjna. Istotne jest, by spełniała ona określone w przepisach warunki - wskazała sędzia.

Sądy decydowały podobnie

Były senator klubu PO Józef Pinior (zgadzał się na podawanie nazwiska podczas całej sprawy, w czwartek zgodę potwierdził jego obrońca) oraz jego asystent byli oskarżeni i zostali w lutym 2020 roku przez Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście skazani - na po półtora roku pozbawienia wolności - za to, że przyjęli łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G.

W drugiej instancji wyrok utrzymał w marcu 2021 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Ponadto w tej sprawie - poza Piniorem i jego asystentem - skazany został na rok więzienia wręczający korzyść Tomasz G. Ostatni z oskarżonych Krystian S., który też wręczył pieniądze, został skazany na 10 miesięcy więzienia.

Kasację - poza obroną Piniora - złożyli w tej sprawie także obrońcy Krystiana S. Ta kasacja także została oddalona przez SN.

Jak ustalili śledczy pieniądze były m.in. wpłacane bezpośrednio na konto Piniora oraz przesyłane pocztą. Innym dowodem w sprawie były nagrania z podsłuchanych rozmów, podczas których oskarżeni domagają się wpłat i przelewów.

Oskarżeni twierdzili, że były to pożyczki, a nie łapówki. Pinior podkreślał, że jego interwencje w urzędach nie były uzależnione od korzyści majątkowych. Podważał także wiarygodność nagrań i sugerował, że proces i oskarżenie go ma podłoże polityczne.

Józef Pinior skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu w innym procesieTVN24

Drugi proces Piniora

We wtorek przed Sądek Okręgowym we Wrocławiu zapadł prawomocny wyrok w innym procesie Józefa Piniora, dotyczącym poświadczenia nieprawdy w zeznaniach majątkowych. W pierwszej instancji były senator został skazany na 1,5 roku więzienia. W drugiej na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. W tej sprawie też zapowiedział złożenie kasacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/gp

Źródło: PAP/tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości