Ryk silników, akrobacje i pierwsza pomoc. We Wrocławiu trwa Motorcycle Show

Wrocław

TVN24 WrocławRyk silników, akrobacje i pierwsza pomoc

Największe targi motocyklowe na Dolnym Śląsku odbywają się we wrocławskiej Hali Stulecia. Dla miłośników jednośladów przygotowano m.in. szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W rolę przechodnia, który musi pomóc motocykliście po groźnym wypadku, wcielił się reporter TVN24.

- Sezon motocyklowy dopiero się zaczyna, ale już teraz warto wiedzieć, co zrobić w momencie wypadku z udziałem motocyklisty - mówił na antenie TVN24 reporter Tomasz Mildyn. - Zasady udzielania pierwszej pomocy są bardzo proste, każdy może się ich nauczyć i może uratować życie - dodał.

Najważniejsza pierwsza pomoc

Co zrobić w momencie wypadku?

- W pierwszej kolejności należy nawiązać kontakt i sprawdzić oddech osoby poszkodowanej - wyjaśniał na antenie TVN 24 Wojciech Raczyński, motocyklista i ratownik z grupy Motopomocni.pl, którzy prowadzą szkolenia. - Należy jak najszybciej ściągnąć kask. Nie bójmy się tego zrobić ponieważ nie zrobimy mu krzywdy - dodał.

Jeżeli ranny nie oddycha prawidłowo, trzeba odchylić głowę do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe i jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Jak?

- Ręce ułożyć na środku klatki piersiowej i uciskać ok. 120 razy na minutę na głębokość ok. 5-6 centymetrów - mówił Raczyński. - Należy pamiętać, że jakakolwiek resuscytacja będzie lepsza niż żadna. Rannemu, który ma zatrzymanie akcji serca, nic gorszego już nie zrobimy. Możemy tylko pomóc. Właśnie poprzez udzielenie pierwszej pomocy - apelował i zaznaczył, że równie ważne jest szybkie wezwanie pogotowia ratunkowego.

Pokazy i akrobacje

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i techniki upadku z motocykla to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają w Hali Stulecia na miłośników jednośladów.

Zwiedzający mogą również zobaczyć pokazy mody i podziwiać motocykolowe akrobacje najlepszych zawodników. Popisy na dwóch kółkach daje m.in. Adam Badziak, były mistrz Superbike i mistrzostw Polski w klasie superstock, a także Rafał "Stunter 13" Pasierbek.

ZOBACZ POPIS MISTRZA MOTOCYKLOWEJ AKROBACJI

Odważniejsi uczestnicy targów mogą zaprezentować swoje umiejętności podczas pokazów stuntu motocykliwego, czyli ekstremalnych i niebezpiecznych akrobacji.

W Hali Stulecia zwiedzający mogą odwiedzić ponad 60 ekspozycji: od zabytkowych motorów, po najnowsze i najszybsze modele. Targi Motorcycle Show odbywają się we Wrocławiu już po raz trzeci. Trwają przez cały weekend i zakończą się w niedzielę o godz. 18.00.

Autor: pj/balu/roody / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław