"Romowie to nie problem", "darmowa komunikacja to mrzonki". Ostra debata prezydencka we Wrocławiu

Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia
Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia
M. Cepin | TVN24 Wrocław
M. Cepin | TVN24 WrocławDebata Rafała Dutkiewicz i Mirosławy Stachowiak-Różeckiej

Dla kandydatki Prawa i Sprawiedliwości problem Romów we Wrocławiu nie istnieje. Chce zrezygnować z organizacji mistrzostw World Games 2017 i obiecuje darmową komunikację miejską. Z kolei Rafał Dutkiewicz zarzuca: - PiS nie zna się na budżecie. Jego zdaniem obietnica darmowej komunikacji to mrzonki, a miasto dynamicznie się rozwija, bo z roku na rok przeznacza więcej na inwestycje. We Wrocławiu przed drugą turą wyborów prezydenckich odbyła się debata kandydatów na prezydenta miasta.

Od początku między rozmówcami iskrzyło. Mocno zaczęła Mirosława Stachowiak-Różecka wytykając prezydentowi Dutkiewiczowi ograniczony dostęp Wrocławian do debaty. Jak twierdziła na sali było pełno miejskich urzędników, a niewielu bezstronnych mieszkańców.

Jednym z poruszanych tematów był problem romskiego koczowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Zdaniem kandydatki PiS Romowie nie stanowią problemu, a są "biednymi ludźmi, którym trzeba pomóc".

- Romowie zajmują miejsce, którego zajmować nie powinni. Ale nie chcemy używać radykalnych środków, dlatego rozmawiamy z sądem. Ta kwestia będzie rozwiązana, ale przypomnę, że to domena służb państwowych, a nie miejskich - odparł Rafał Dutkiewicz.

Spór o komunikację i ESK2016

- Proponuję bezpłatną komunikację miejską, ponieważ to inwestycja, która zmniejszy korki i ograniczy smog - mówiła podczas debaty kandydatka PiS. Na co Dutkiewicz odpowiedział: - To mrzonki, tego nie da się zrobić czerpiąc pieniądze z budżetu miasta. W grę wchodzi kwota nawet 160 mln zł - mówił ostro prezydent.

Jego zdaniem jakość komunikacji systematycznie wzrasta. - Budujemy nowe linie tramwajowe. Wszystkie autobusy będą wkrótce klimatyzowane. Ponadto mamy dobrze funkcjonującą komunikację i niskie ceny biletów - dodał Dutkiewicz.

Wśród projektów, które prezydent chce wdrożyć w przyszłej kadencji są m.in. te dotyczące uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturowym Wrocławia. Jako przykład podał Europejską Stolicę Kultury 2016. - To projekt dla wrocławian - twierdzi Dutkiewicz. - Zrobię wszystko, aby impreza ESK 2016 powiodła się i korzystali na niej nie tylko artyści z listy płac ratusza- ripostuje Stachowiak-Różecka

Inwestycje czy oszczędności?

Podczas dyskusji nie zabrakło również wielu obietnic. - Wycofamy się z fajerwerków w mieście na rzecz trwałych projektów dla mieszkańców. Będziemy remontować całe kamienice, a nie tylko elewacje. Zapewnimy remonty szkół i przedszkoli, otworzymy publiczne żłobki - wymieniała kandydatka PiS. Zarzuciła Dutkiewiczowi, że w magistracie jest "kreatywna księgowość". Dług gminy "jest przesuwany do spółek miejskich", w konsekwencji czego zadłużenie miasta jest dużo większe niż przedstawiane 4 mld zł.

- Muszę to sprostować - odpowiedział Dutkiewicz. - Wyremontowaliśmy ponad 600 całych kamienic. Uruchomimy w przyszłym roku jeszcze więcej przedszkoli. Dług wynosi około 2 mld zł i jest bezpieczny, ponieważ jesteśmy płynni finansowo. Spółki faktycznie mają kredyty i nie są one gwarantowane przez miasto, dlatego nie jest to wliczane w dług Wrocławia. Jesteśmy co roku badani przed dwa organy i oba twierdzą, że jesteśmy płynni finansowo - powtórzył prezydent i zarzucił kandydatce PiS, że nie zna się na budżecie miasta. Wymienił, że tylko obwodnica Leśnicy i i transport został doinwestowany aż milionem złotych.

- Trzeba budować, a nie obiecywać przedszkola, zrezygnować z takich imprez jak World Games. Przypomnijmy, że koszt zdjęć Marylin Monroe wystarczyłby na budowę dwóch przedszkoli - podsumowała go Różecka.

Gorąca dyskusja

Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów Rafał Dutkiewicz, startujący ze wspólnej listy swojego komitetu wyborczego i Platformy Obywatelskiej otrzymał 42 proc. głosów. Na kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości Mirosławę Stachowiak-Różecką głosowało 26 proc. wyborców.

Poniedziałkowa debata jest pierwszą od wielu lat, w której udział wziął Rafał Dutkiewicz. W poprzednich wyborach obecny prezydent Wrocławia unikał spotkań z kontrkandydatami, podobnie jak i dotychczas tegorocznych wyborów samorządowych. W pierwszej turze nie spotkał się z żadnym z dziesięciu kandydujących.

Organizatorem spotkania była Gazeta Wyborcza oraz radio TOK FM. Pretendenci do fotelu prezydenta Wrocławia spotkali się w sali kina Nowe Horyzonty.

Autor: balu / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław

Pozostałe wiadomości