Wrocław

Prezydent Wrocławia kontra narodowcy. Złożył doniesienie ws. Marszu Patriotów

Wrocław

TVN24 Wrocław | M. SkrobotowiczRafał Dutkiewicz złożył doniesienie do prokuratury ws. marszu NOP

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył doniesienie do prokuratury ws. przygotowywanego przez Narodowe Odrodzenie Polski Marszu Patriotów. Środowiska nacjonalistyczne zapowiadają, że w manifestacji z okazji Dnia Niepodległości weźmie udział kilka tys. osób.

Zawiadomienie, które Dutkiewicz złożył w poniedziałek we wrocławskiej prokuraturze, dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na nawoływaniu do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Chodzi o plakaty informujące o organizacji marszu, które pojawiły się w przestrzeni publicznej miasta. Widnieje na nich napis "Precz z islamem", a szata graficzne – jak napisał Dutkiewicz w doniesieniu do prokuratury – stylizowana jest "na materiały propagandowe III Rzeszy niemieckiej".

- Treść plakatu opisanego także dziś w publikacji "Gazety Wyborczej" czy umieszczonego w przestrzeni publicznej, chociażby przez użyte hasło "Precz z islamem", można kwalifikować jako nawołującą do nienawiści na tle różnic wyznaniowych, o których również stanowi art. 256 § 1 ustawy Kodeks karny - napisał Dutkiewicz w doniesieniu do prokuratury.

"Marsz Patriotów przeciwko brukselskiej okupacji"

Narodowe Odrodzenie Polski zamierza zorganizować w środę we Wrocławiu wielotysięczną manifestację pod hasłem "VI Marsz Patriotów przeciwko brukselskiej okupacji".

Jak powiedział rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski, zgłoszenie spełniało wszelkie formalne wymogi dotyczące demonstracji.

- Magistrat przyjmuje tylko takie zgłoszenie. Nie może ani zabronić manifestacji, ani nie wyrażać na nią zgody. W zgłoszeniu poinformowano, że manifestacja ma charakter pokojowy i może w niej wziąć udział do 10 tys. osób - dodał Filipowski.

Marsz rozpocznie się w środę o godz. 17 pod Dworcem Głównym PKP i przejdzie kilkoma ulicami w centrum Wrocławia.

Policja zabezpieczy marsz

Jak poinformował rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, manifestację będą zabezpieczać oddziały prewencji, funkcjonariusze policji drogowej i kryminalnej.

- Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa manifestującym i osobom postronnym. Działania wrocławskiej policji będą wspierać również funkcjonariusze z podwrocławskich powiatów - powiedział Petrykowski.

Protesty przeciwko marszowi

Przeciwko marszowi protestują środowiska lewicowe, które apelowały do władz prezydenta miasta, by nie zgadzał się na tę manifestację.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wydał wcześniej w tej sprawie oświadczenie, w którym sprzeciwił się, aby Wrocław uznawać za miasto rasistowskie.

- W imieniu wszystkich otwartych wrocławian, w imieniu przeważającej większości mieszkańców naszego miasta sprzeciwiam się temu, by uznawać nas za miasto rasistowskie - podkreślił Dutkiewicz w oświadczeniu.

- Jeszcze mocniej sprzeciwiam się zaś tym, którzy chcą sprawić, że Wrocław bywa - podkreślam, niesłusznie bywa - posądzany o to, że plami go brunatny kolor. Jesteśmy krajem wolności. Wolności zakładającej prawo do swobodnej manifestacji. Przed nami Święto Niepodległości Polski. Niech żadna z patriotycznych manifestacji nie naruszy spokoju i wizerunku Wrocławia - zaapelował.

Dutkiewicz przeciw Narodowemu Odrodzeniu Polski

Dutkiewicz podkreślił też, że "jako jedyny polityk w Polsce" stwierdził, że NOP powinien być zdelegalizowany. - Nadal tak uważam - dodał.

Kilka dni temu Agnieszka Koizumi, rzeczniczka prasowa IBM Wrocław powiedziała „Gazecie Wyborczej”, że jej firma poinformowała pracowników, iż demonstracja NOP może mieć charakter rasistowski.

- Zwróciliśmy się z prośbą, by w tym czasie (pracownicy) uważali na siebie i nie przebywali w miejscach, gdzie te manifestacje przechodzą - podkreśliła rzeczniczka.

We wrocławskim oddziale IBM pracuje 3,5 tys. osób pochodzących z 63 krajów

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M. Skrobotowicz

Pozostałe wiadomości