Wrocław

Prezydent Wrocławia laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej. "Ogromnie dziękuję"

Wrocław

Prezydent Wrocławia laureatem Niemieckiej Nagrody Narodowej
tvn24Rafał Dutkiewicz Niemiecką Nagrodę Narodową odbierze w czerwcu w Berlinie

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz otrzyma Niemiecką Nagrodę Narodową. Wyróżnienie zostanie mu przyznane za zasługi w kształtowaniu europejskiego charakteru stolicy Dolnego Śląska oraz dobrych relacji polsko-niemieckich. Do tej pory tą nagrodą uhonorowano m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Vaclava Havla.

- Ogromnie dziękuję. Jestem po pierwsze bardzo zaskoczony, ale jest mi niezwykle miło. Biorąc pod uwagę wcześniejszych laureatów tej nagrody to zaszczytne wyróżnienie. Jak sądzę jest związana z tym, że bardzo mocno akcentuję kwestie proeuropejskie oraz rolę pojednania i współpracy polsko-niemieckiej w budowaniu wspólnego projektu europejskiego - powiedział Dutkiewicz. Niemiecka Nagroda Narodowa przyznawana jest od 1997 roku przez Niemiecką Fundację Narodową. Wyróżnieniem honorowane są osoby lub instytucje, które m.in. przyczynił się do budowania współpracy i jedności w Europie.

"Polski polityk o europejskich horyzontach"

Przedstawiciel zarządu Niemieckiej Fundacji Narodowej, były senator Dirk Reimers podkreślił, że Dutkiewicz szczególnie zasłużył się w kształtowaniu europejskiego charakteru swojego miasta oraz na rzecz stosunków polsko-niemieckich.

"Począwszy od roku 2002, jako prezydent Wrocławia przekształcił trudną wieloaspektową historię miasta w jego własną, otwartą na świat tożsamość i tym samym przyczynił się do budowania mostów pomiędzy Polską a Niemcami" - argumentował Reimers. I dodawał, że Dutkiewicz "jest polskim politykiem o europejskich horyzontach". Z kolei Niemiecka Nagroda Narodowa jest "znakiem wdzięczności wobec wszystkich Polaków, którzy działają na rzecz harmonijnego egzystowania Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie".

Nagrodę odbierze w Berlinie

O uhonorowaniu Dutkiewicza Niemiecką Nagrodą Narodową poinformowała w środę PAP Barbara Zielińska-Mordarska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej wrocławskiego magistratu. Decyzja o przyznaniu nagrody prezydentowi Wrocławia została ogłoszona w środę w Hamburgu. Nagroda zostanie wręczona 13 czerwca w Berlinie. Dotychczas Niemiecką Nagrodą Narodową zostali wyróżnieni m.in. Tadeusz Mazowiecki, Vaclav Havel, Karl Dedecius, Alfons Nossol i Fritz Stern.

Autor: tam/gp / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości