Wrocław

"Potrzebne jest nowe Powstanie Styczniowe". Marsz z pochodniami w centrum Wrocławia

Wrocław

Około 400 osób przeszło przez centrum Wrocławia
M.Cepin | TVN 24 WrocławDemonstranci skandowali hasła antyrządowe

Około 400 osób przeszło przez centrum Wrocławia w marszu z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Uczestnicy mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Za Smoleńsk żądamy zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją" oraz "Wiwat przyjaźń Polsko-Ruska, bez Putina i bez Tuska".

W marszu, którego organizaterm było stowarzyszenie Solidarni 2010, wzięło udział około 400 osób.

Demonstranci z pochodniami przeszli spod pomnika Bolesława Chrobrego na Rynek. Potem ulicą Kuźniczą ruszyli na plac Uniwersytecki, aż pod pomnik Szermierza.

Okrzyki, transparenty i hymn

- "Opieszałość działań Tuska to zdrada" - krzyczeli uczestnicy marszu. Skandowali również hasła: "Polacy naród podbity", "Potrzebne jest nowe powstanie styczniowe".

Uczestnicy marszu mieli ze sobą także transparenty m.in. z hasłami: "Za Smoleńsk żądamy zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją" oraz "Wiwat przyjaźń Polsko-Ruska, bez Putina i bez Tuska". C

Na koniec uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

150-lecie powstania

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji, został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.

Autor: ks/balu/par / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | M.Cepin

Pozostałe wiadomości