Wrocław

Przeszczepili nerw kulszowy od zmarłego dawcy antyterroryście rannemu w strzelaninie

Wrocław

To pierwsza taka operacja w EuropieTVN24 Wrocław
wideo 2/2

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili nerw kulszowy od zmarłego dawcy policjantowi rannemu w ubiegłym roku w strzelaninie w Wiszni Małej. Taki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu został przeprowadzony po raz pierwszy w Europie.

Ranny policjant, który miał ranę postrzałową biodra, przeszedł dwie operacje. Pierwsza, która odbyła się 11 grudnia ubiegłego roku, polegała na oczyszczeniu rany postrzałowej, usunięciu odłamków kości udowej oraz wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Wtedy też stwierdzono siedmiocentymetrowy ubytek części strzałkowej nerwu kulszowego.

Nerw kulszowy jest końcową gałęzią splotu krzyżowego, zaopatruje ruchowo tylną grupę mięśni uda oraz ruchowo i czuciowo całe podudzie i stopę. Stanowi grube na pół centymetra pasmo odchodzące od wszystkich nerwów, które tworzą splot krzyżowy.

8 lutego tego roku odbył się drugi zabieg - rzadko wykonywana rekonstrukcja nerwu kulszowego. Nerw obwodowy został pobrany od zmarłego dawcy. Został wszyty techniką mikrochirurgiczną, przy użyciu szwów mikrochirurgicznych i kleju tkankowego.

Policjant w rękach specjalistów

To pierwsza tego typu operacja w Europie. Dr Jacek Martynkiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki powiedział, że po raz pierwszy taki zabieg został wykonany 30 lat temu w USA, a do tej pory udokumentowano 19 takich operacji.

- Ta metoda jest najtrudniejsza do przeprowadzenia, ale daje najlepsze wyniki przy tak dużych ubytkach nerwu, jak w tym przypadku - powiedział dr Martynkiewicz.

Dodał, że pacjent będzie teraz przechodzić rehabilitację, musi też przyjmować leki immunosupresyjne (hamujące aktywność układu odpornościowego - red.)

Specjalista chirurgii ręki dr Adam Domanasiewicz podkreślił, że operacja zakończyła się sukcesem, ale jej wynik będzie można w pełni ocenić ponad rok od zabiegu.

- Nerw przecięty podlega degeneracji, część odcięta obumiera. Nerw musi od początku, od części zdrowej, wrastać w część, która została do niego doszyta. Naczynia stosunkowa łatwo naprawić i widać efekt natychmiast, nerwom zaś możemy stworzyć warunki do regeneracji, ale w całości nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu - wyjaśnił.

Dodał, że do przeszczepu pacjent cierpiał na bóle pochodzące z kikuta uszkodzonego nerwu.

- Wymagały one silnych leków przeciwbólowych, teraz ich nie potrzebuje, dolegliwości ustąpiły z dnia na dzień. To świadczy o tym, że proces degeneracji nerwu urwanego został przerwany i rozpoczął się proces naprawy - powiedział dr Domanasiewicz.

Strzelanina przy bankomacie

W nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. w miejscowości Wisznia Mała (Dolnośląskie), podczas próby włamania do bankomatu, doszło do strzelaniny pomiędzy policjantami a przestępcami. Jeden z policjantów został śmiertelnie postrzelony, a trzech odniosło obrażenia. Zginął także przestępca, który zaczął strzelać do funkcjonariuszy z broni maszynowej. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych.

Zarzuty dla zatrzymanych po strzelaninie w Wiszni Małejtvn24
wideo 2/14

Autor: ib/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu