Po raz pierwszy przeszczepili nerkę. "To spełnienie marzenia"

Wrocław

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZPierwszy przeszczep wrocławskiej placówki

- Dla mnie to jest spełnienie marzenia - cieszył się już po udanej operacji dr hab. Dariusz Janczak z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W środę lekarze przeprowadzili pierwszy przeszczep nerki i tym samym zainaugurowali utworzenie 19. w Polsce oddziału transplantologii, o który starali się od lat.

Siedem godzin trwała pierwsza operacja, którą przeprowadzili lekarze utworzonego właśnie oddziału transplantologii Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - 32-letnia pacjentka, którą zajęło się siedmiu lekarzy i pięć pielęgniarek, czuje się już bardzo dobrze - zapewnia Marzena Kasperska, rzeczniczka szpitala.

7 lekarzy i 5 pielęgniarek

Przeszczepem nerki lekarze wrocławskiej placówki zainaugurowali coś, na co czekali 1,5 roku. - Od długiego czasu chcieliśmy utworzyć u nas oddział transplantologii. W końcu uzyskaliśmy pozwolenia od wszystkich niezbędnych instytucji. Dla mnie osobiście jest to spełnienie marzenia – cieszy się dr hab. Dariusz Janczak, który podczas operacji kierował zespołem.

Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu tym samym stał się 19. jednostką w kraju, która będzie zajmować się transplantologią. Łącznie w Polsce rocznie przeprowadza się ponad tysiąc przeszczepów.

Szykują się na wątrobę

I mimo, że wrocławska placówka na razie jest przygotowana jedynie na przeszczepy nerek, już planuje poszerzyć działalność. - To czysta pasja. Lekarz musi być gotowy do działania o każdej porze dnia i nocy. Po pobraniu organów ma się tylko kilka godzin, aby przeprowadzić operację - mówi Janczak. Sam w życiu przeprowadził ponad 300 przeszczepów. I planuje dalej rozwijać wrocławski szpital. - W przyszłości chcemy rozwinąć nasze możliwości, by móc przeszczepiać wątrobę i trzustkę – opowiada Janczak.

Autor: bieru//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ