Wrocław

Ośrodek pomocy zamiast izby wytrzeźwień. Doba za 250 zł

Wrocław

TVN 24 Wrocław | T.BarrigaOśrodek pomocy zamiast izby wytrzeźwień

Już nie tylko miejsce przyjmowania pijanych, ale przede wszystkim ośrodek, który ma pomagać im wychodzić z nałogu. Po likwidacji wrocławskiej izby wytrzeźwień, rusza nowa placówka.

- Będziemy mogli przyjąć 54 osoby, które nietrzeźwe zostaną przywiezione przez policję lub straż miejską. Po tym jak wytrzeźwieją zaproponujemy im pomoc i jeśli się na to zdecydują, będą mogły wziąć udział w detoksykacji przed podjęciem dalszej terapii – opowiada Stanisław Grzegorski, dyrektor ośrodka.

Po prawie dwóch miesiącach od likwidacji izby wytrzeźwień, w jej miejsce swoją działalność rozpoczyna Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Placówka przy ul. Sokolniczej pierwsze osoby przyjmie w poniedziałek. Doba spędzona w ośrodku ma kosztować 250 zł.

Monitoring i magazyn z ubraniami

We wrześniu i październiku w budynku po izbie wytrzeźwień trwał remont pomieszczeń. Wymieniono łóżka i rozbudowano system monitoringu.

- To konieczność ze względów bezpieczeństwa. Od chwili wejścia do momentu wyjścia każdy jest objęty monitoringiem, z wyłączeniem toalet i badań lekarskich – mówi dyrektor.

W ośrodku znajdzie się też miejsce dla bezdomnych. Jeśli trafią na Sokolniczą będą mogli liczyć nie tylko na bezpieczne lokum na czas trzeźwienia, ale również na czyste ubranie. To właśnie dla nich pracownicy ośrodka wygospodarowali magazyn z odzieżą.

- Jeśli okaże się, że osoba która do nas trafiła jest naprawdę bezdomna i potrzebuje pomocy, wtedy zostanie zwolniona z opłaty – zapowiada Grzegorski.

Izba pod lupą NIK

Do zmian w placówce doszło po tym jak w 2011 roku we wrocławskiej izbie wytrzeźwień zmarło sześć osób. Raport Najwyższej Izby Kontroli wskazał na błędy związane z nadzorem pacjentów, głównie z monitorowaniem sal i przestrzeganiem norm higienicznych. Pod koniec kwietnia 2012 radni zdecydowali o zamknięciu izby wytrzeźwień. Placówka działała do końca sierpnia.

Autor: ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Wrocław | T.Barriga

Pozostałe wiadomości