Zerwał herb z ukraińskiego konsulatu w Opolu. Jest wyrok sądu

Wrocław

Tomasz A. dobrowolnie poddał się karzeTVN24 Wrocław
wideo 2/3

1000 złotych grzywny będzie musiał zapłacić 29-letni Tomasz A., który w kwietniu zerwał tablicę z herbem Ukrainy z elewacji budynku konsulatu w Opolu. Mężczyzna będzie musiał pokryć także koszty naprawy.

- Tomasz A. 16 kwietnia 2019 roku, działając publicznie i bez powodu, okazując przy tym rażące lekceważenie porządku prawnego usunął znak państwa obcego, to jest herb Ukrainy, zamieszczony na tablicy przytwierdzonej do ściany przy wejściu do budynku Konsulatu Ukrainy znajdującego się przy ulicy Krakowskiej 9 w Opolu - odczytywała na sali sądowej akt oskarżenia prokurator.

W skrócie: mężczyzna zerwał tablicę z budynku i ją połamał. A w świetle polskiego prawa jest to karane grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet rokiem więzienia.

Dobrowolnie poddał się karze

Po odczytaniu zarzutu prokurator - po wcześniejszym uzgodnieniu kary z oskarżonym - zawnioskowała o ukaranie Tomasza A. bez przeprowadzenia rozprawy.

- Sąd postanowił uwzględnić wniosek prokuratora o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego, bowiem okoliczności popełnienia przestępstwa, jak i wina oskarżonego, nie budzą żadnych wątpliwości, oświadczenia dowodowe złożone przed oskarżonego nie są sprzeczne z dokonanymi ustaleniami, a sama postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte - uzasadniał sędzia Robert Metelski.

Sąd wymierzył Tomaszowi A. karę grzywny w wysokości 1000 złotych, nałożył na niego obowiązek pokrycia kosztów naprawy wyrządzonych szkód, wynoszących 200 złotych, a także kosztów sądowych.

Autor: ib/ks / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław