Wrocław

Oficerowie uczcili rocznicę Powstania Listopadowego

Wrocław

TVN24 Wrocław | T. BarrigaPodchorążowie podczas inscenizacji Nocy Listopadowej

Rekonstrukcja Nocy Listopadowej, widowiskowy pokaz sztucznych ogni, symboliczne przekazanie władzy i wojskowa defilada. To wszystko towarzyszyło uroczystościom z okazji Dnia Podchorążego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

– Świętujemy rocznicę wydarzeń sprzed 182 lat – mówi major Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSO we Wrocławiu.

To właśnie inscenizacja Nocy Listopadowej była głównym punktem uroczystości. Na placu apelowym zebrali się wszyscy podchorążowie i władze uczelni. Nie zabrakło gości zagranicznych, przedstawicieli uczelni wojskowych z Niemiec, Słowacji i Ukrainy. Warta honorowa wystąpiła w historycznych mundurach z kagankami i pochodniami.

Wrocławska Noc Listopadowa

Spektakularny pokaz sztucznych ogni, połączony z muzyką, miał symbolizować pożar browaru na warszawskim Solcu, który był sygnałem do wybuchu Powstania Listopadowego w 1830 roku.

W rolę podchorążych, którzy rozpoczęli powstanie, wcielili się wrocławscy żołnierze. W strojach z epoki recytowali wiersze. Cała inscenizacja oparta była o fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Noc Listopadowa".

– Kultywujemy tradycję. Chcemy pokazywać jak nasi poprzednicy żyli i walczyli. Pewne wartości są uniwersalne i szczególnie ważne dla nas, żołnierzy – tłumaczy Szczepański.

Zmiana warty

Na jeden dzień Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych zmieniła też dowództwo. Rektor-komendant płk. Mariusz Wiatr symbolicznie przekazał władzę na ręce podchorążego Dariusza Kowalika.

– To dla mnie wielki zaszczyt i niecodzienna sytuacja – mówił Kowalik, honorowy rektor-komendant.

Przez jeden dzień swojej władzy nie będzie jednak podejmował strategicznych decyzji. – Zacznę chyba od rozpatrzenia wniosków urlopowych. Mój będzie pierwszy – śmiał się Kowalik.

Doroczne uroczystości

Co roku w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego obchodzony jest Dzień Podchorążego. 29 listopada 1830 roku podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder.

Autor: TB/dr/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | T. Barriga

Pozostałe wiadomości